Wkrótce możliwe 15-20 tysięcy zachorowań dziennie. Są nowe decyzje ws. walki z COVID-19

Data publikacji: 19.10.2020 13:58
Kategoria: Zdrowie
Minister zdrowia Adam Niedzielski

Minister zdrowia Adam Niedzielski
Fot. Ministerstwo Zdrowia

- Jeżeli w tym tempie będzie się zwiększała liczba zachorowań, to trzeba mieć świadomość, że w przyszły tydzień możemy wejść z liczbą 15-20 tysięcy zakażeń koronawirusem dziennie - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Zaapelował o poważne traktowanie obostrzeń.

Ministerstwo Zdrowia - mówił Niedzielski na konferencji prasowej - przygotowuje się na wszystkie możliwe scenariusze, również te najgorsze, „które będą na przykład realizowały się w postaci 15 nawet tysięcy czy 20 tysięcy nowych zakażeń jeszcze w tym tygodniu.

- Bo mamy co prawda przez weekend pewne obniżenie, bo dzisiejsza liczba zachorowań to jest 7500, ale przypominam, że tydzień temu to były cztery tysiące, więc ten wzrost, mimo obniżki weekendowej, nadal jest dynamiczny - dodał.

Jak mówił, praktycznie mamy do czynienia z podwojeniem liczby przypadków.

- Jeżeli w tym tempie będzie się zwiększała liczba zachorowań, to trzeba mieć świadomość, że w przyszły tydzień możemy wejść z liczbą 15-20 tysięcy zakażeń dziennie. Dlatego z tego miejsca apeluję do wszystkich państwa o bardzo poważne traktowanie wszystkich obostrzeń, które wprowadzamy systematycznie od dwóch tygodni - oświadczył Niedzielski.

Wskazywał, że noszenie maseczek „jest wymogiem podstawowym, ten kto tej maseczki nie nosi, jest osobą nieodpowiedzialną, generuje ryzyko nie tylko dla własnego bezpieczeństwa, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa innych”.

- Zasada zero tolerancji na pewno będzie przez policję stosowana, ale namawiam też żebyśmy zwracali uwagę osobom, które absolutnie narażają nas na niebezpieczeństwo - powiedział szef resortu zdrowia.

 

NORMY ZWIĄZANE Z ZATRUDNIENIEM POSZCZEGÓLNYCH TYPÓW PERSONELU BĘDĄ POLUZOWANE

- Podpiszę dziś rozporządzenie, które będzie do grudnia wyłączało normy związane z zatrudnieniem poszczególnych typów personelu w danych zakresach, oddziałach szpitalnych; te normy, aby zachować bezpieczeństwo i ciągłość będą poluzowane - powiedział Adam Niedzielski. Dodał, że aby poprawić sytuację personelu działania będą prowadzone w różnych kierunkach.

- Będziemy optymalizowali normy zatrudnienia personelu medycznego. Ja dzisiaj podpiszę rozporządzenie ministra zdrowia, które będzie do grudnia wyłączało wszystkie normy związane z zatrudnieniem poszczególnych typów personelu w danych zakresach, oddziałach szpitalnych, lecznictwa, te normy aby zachować bezpieczeństwo, ciągłość, będą poluzowane, będziemy mieli do czynienia z możliwością definiowania ich na poziomie poszczególnych kierowników jednostek i w tym sensie nie będą obowiązywały sztywne normy, one będą dobierane do sytuacji - zapowiedział minister zdrowia.

 

MEDYCY, KTÓRZY ZNAJDĄ SIĘ NA KWARANTANNIE DOSTANĄ PEŁNĄ REKOMPENSATĘ WYNAGRODZENIA

- Wszyscy medycy, którzy w wyniku walki z COVID-19 będą skierowani na kwarantannę, bądź izolację, mogą liczyć na pełną rekompensatę wynagrodzenia w tym okresie - powiedział Adam Niedzielski. - To rozwiązanie będziemy chcieli zastosować także dla służb mundurowych - dodał.

- Proszę pamiętać, że tutaj standardowo stosowane są zasady zwolnienia lekarskiego, czyli 80 procent płatności. W tej chwili przygotowaliśmy takie rozwiązanie na poziomie ustawowym, które zapewnia stuprocentowe wynagrodzenie podczas kwarantanny i izolacji - podkreślił minister zdrowia.

Jak dodał, „to rozwiązanie będziemy chcieli również zastosować dla służb mundurowych”.

- Takie jest ustalenie z panem ministrem Mariuszem Kamińskim i z panem ministrem Mariuszem Błaszczakiem - podkreślił Niedzielski.

Minister zdrowia powiedział też, że w ustawie, która we wtorek będzie rozpatrywana przez Sejm znajduje się zapis, który wyłącza odpowiedzialność karną dla tych lekarzy, którzy w ramach walki z Covidem, w ramach panującej epidemii popełnią błąd.

- Jeżeli ten błąd będzie miał charakter nieumyślny, nie będzie miał charakteru takiego oczywistego zaniedbania, wtedy jest wyłączony rygor sankcji karnej - zaznaczył szef resortu zdrowia.

 

ŻOŁNIERZE BĘDĄ ZASTĘPOWAĆ PERSONEL MEDYCZNY W MOBILNYCH PUNKTACH POBRAŃ

- Żołnierze będą zastępować personel medyczny w mobilnych punktach pobrań tzw. drive thru - poinformował minister zdrowia. W miarę potrzeby czas pracy tych punktów ma być wydłużany. Adam Niedzielski zapowiedział m.in. zmiany w organizacji mobilnych punktów pobrań.

- Żołnierze Wojska Polskiego będą zastępować w punktach drive thru personel medyczny, który będzie mógł wrócić do swoich standardowych obowiązków w szpitalach, w których jest zatrudniony. To będzie realne wzmocnienie - powiedział Niedzielski.

Dodał, że czas pracy tych punktów będzie równocześnie w miarę potrzeb wydłużany.

 

PRYWATNE LECZNICTWO MUSI SIĘ WŁĄCZYĆ W WALKĘ Z KORONAWIRUSEM

- Prywatne lecznictwo musi się włączyć w walkę z koronawirusem, jest deklaracja współpracy; do środy wypracujemy listę szpitali prywatnych, które będą miały tzw. łóżka covidowe - oświadczył Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia mówił na konferencji prasowej, że rozmawiał z przedstawicielem firmy Lux Med i wiceprezesem Pracodawców RP, który odpowiada za obszar medyczny.

- Doszliśmy do takiego porozumienia, czy do takiej konkluzji, że również prywatne lecznictwo musi się włączyć w walkę z covidem - relacjonował Niedzielski.

Powiedział, że jest „absolutnie deklaracja współpracy i włączenia się w ten proces walki z koronawirusem”.

- Do środy mamy wspólnie wypracować listę szpitali prywatnych, które również będą obciążone obowiązkiem utworzenia tzw. łóżek covidowych - zapowiedział minister.

Jak dodał taka operacja powinna spowodować kolejne zauważalne, czyli „liczone w tysiącu bądź więcej powiększenie efektywne bazy łóżkowej dostępnej na leczenie COVID-19.

 

PREMIER WYDAŁ POLECENIE PRZYGOTOWANIA PLANÓW BUDOWY SZPITALI TYMCZASOWYCH W KAŻDYM MIEŚCIE WOJEWÓDZKIM

- Premier Morawiecki wydał polecenie dotyczące przygotowania planów budowy szpitali tymczasowych w każdym mieście wojewódzkim; w pierwszej kolejności w województwach mazowieckim, małopolskim i wielkopolskim - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Premier Morawiecki wydał polecenie dotyczące przygotowania planów budowy szpitali tymczasowych w każdym mieście wojewódzkim - poinformował minister Niedzielski.

Podkreślał, że bardziej narażone na wzrost zakażeń są obecnie województwa mazowieckie, małopolskie, wielkopolskie.

- To są miejsca, w których te projekty będą w pierwszej kolejności realizowane - podkreślił.

- Lokalizacje szpitali tymczasowych w całym kraju będą doprecyzowane w perspektywie tygodnia, dwóch; w pierwszej kolejności analizujemy puste budynki po szpitalach, bądź hale wystawowe - powiedział Adam Niedzielski. - Mamy bardzo dokładny przegląd infrastruktury, który jest robiony przez cały weekend przez wojewodów i dyrektorów oddziałów wojewódzkich NFZ - powiedział minister.

Nie chciał jednak informować o konkretnych lokalizacjach, ponieważ - jak zaznaczył - mają one charakter oferty.

- Na przykład w Warszawie mamy kilka ofert na to drugie miejsce, które potencjalnie będzie operowało pod auspicjami szpitala wojskowego, bo Stadion Narodowy będzie operował pod auspicjami szpitala MSWiA. Dopóki te oferty nie zostaną ostatecznie przeanalizowane i wybrane, ja nie mam upoważnienia, żeby informować, jakie te oferty są - powiedział szef MZ.

Poinformował też, że w tej chwili wysiłki koncentrują się na przekształcaniu szpitali powiatowych i części oddziałów internistycznych w szpitalach wojewódzkich, a także dołączeniu sektora prywatnego do systemu walki z Covid.

 

WPROWADZENIE MOŻLIWOŚCI PRACY ZDALNEJ NA KWARANTANNIE

- Chcemy wprowadzić możliwość tzw. telepracy czy pracy zdalnej na kwarantannie, oczywiście za zgodą pracownika i pracodawcy - zapowiedział minister zdrowia.

Adam Niedzielski zaznaczył, że po minionym weekendzie blisko 300 tys. osób przebywa na kwarantannie.

- Chcielibyśmy, żeby te osoby mogły mieć możliwość pracy, bo na razie takiej możliwości nasze ustawodawstwo i przepisy nie przewidywały - dodał.

Tagi do tego wpisu
Reklama