Wkrótce oficjalne otwarcie wyjątkowego mauzoleum. Dziś poznamy szczegóły

Data publikacji: 06.07.2021 06:20
Autor: Marlena Płaska , Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
05.05.2021. Michniów. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich

05.05.2021. Michniów. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich
Fot. WIktor Taszłow / Radio Kielce

Msza święta, wystawa, koncert, uroczysta sesja rady miejskiej, a także konferencja naukowa. Od 12 do 13 lipca w Michniowie odbędą się wydarzenia związane z 78. rocznicą pacyfikacji tej miejscowości.

W tym roku uświetni je oficjalne otwarcie Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich. Szczegóły dotyczące przebiegu obchodów poznamy podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Jak informowaliśmy, uroczystości rozpoczną się 12 lipca. Tego dnia obchodzony jest Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskich.

- Dlatego w tym dniu chcemy oficjalnie otworzyć i zaprezentować władzom efekt tej wieloletniej pracy. Zaczynamy koło godziny 14.00 mszą świętą. Następnie zostaną złożone kwiaty, a koło godziny 16.00 mauzoleum zostanie oficjalnie otwarte - mówił w rozmowie z Radiem Kielce dyrektor Muzeum Wsi kieleckiej Tadeusz Sikora.

W sali wystaw czasowych zostanie otwarta nowa ekspozycja, zatytułowana „Architektura pamięci”. 

Wystawę przygotowują pracownicy Mauzoleum Męczeństwa Wsi Polskich w Michniowie. Zwieńczeniem pierwszego dnia będzie koncert poświęcony pamięci Michniowa, który o godzinie 19.00 rozpocznie się w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach.

Michniów to miejscowość w Górach Świętokrzyskich, w której hitlerowski okupant w dniach 12-13 lipca 1943 roku zamordował 204 osoby. Był to odwet za pomoc mieszkańców wsi dla oddziałów partyzanckich oraz przynależność do Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich.

Mauzoleum jest muzeum historyczno-martyrologicznym. Jego celem jest także zachowanie pamięci o 817 spacyfikowanych w czasie II wojny światowej wsiach polskich. Obiekt został otwarty dla turystów 8 maja.

adv adv
Wiadomości
Reklama