Wkrótce także dzieci od 5 do 11 roku życia będą mogły być zaszczepione przeciw COVID-19

Data publikacji: 22.11.2021 14:01
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie

 
Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Niedługo szczepienia przeciwko COVID-19 będą mogły przyjąć dzieci w wieku od 5 do 11 lat, poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. W tym tygodniu w tej sprawie pozytywną opinię ma wydać Europejska Agencja Leków.

Marta Sobczyk, pełniąca obowiązki kierownika oddziału neonatologicznego w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka w Kielcach przyznaje, że warto zaszczepić dzieci przeciw COVID-19, ponieważ są one bardzo dobrymi przekaźnikami wirusa i mogą zarażać inne osoby.

- Dzieci przebywają w takich skupiskach, jak żłobki, przedszkola, czy szkoły podstawowe. Nauczycielowi trudno jest je upilnować, by trzymały od siebie dystans, by się np. nie przytulały. Zdarza się i tak, że piją z tego samego kubka, dzielą się jedną kanapką.

W związku z czym, to przekazywanie  wirusa jest u nich takie częste. Pamiętajmy, że dziecko na COVID-19 może chorować bez objawów, a potem zakażać swoją rodzinę, mówi Marta Sobczyk.

Jak dodała, dzięki szczepieniom można ochronić najmłodszych przed ewentualnym zespołem PIMS, czyli wieloukładowym zespołem zapalnym, który jest powikłaniem COVID-19.

- Słyszymy o tym coraz częściej, że dzieci, które chorobę dotychczas przechodziły bez objawów, w pewnym momencie trafiają do szpitala z niewydolnością wielonarządową.

Po wykonaniu u nich testu w kierunku COVID-19 okazuje się, że są zakażone koronawirusem.  Powikłanie przechodzą bardzo ciężko, często z temperaturą 40 stopni Celsjusza, są bezwładne, dodała Marta Sobczyk.

Dotychczas w Polsce przeciw COVID-19 zaszczepić się mogą dzieci od 12. roku życia.

adv adv
Wiadomości
Reklama