Władysław Malecki bohaterem muralu w Masłowie

Data publikacji: 02.10.2020 21:39
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
02.10.2020. Masłów. Odsłonięcie muralu

02.10.2020. Masłów. Odsłonięcie muralu
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Ma wymiary: 3 na prawie 11 metrów, przez kilka dni pracowało nad nim 15 dzieci z pięciu szkół. W piątek, na ścianie sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej imienia Jana Pawła II w Masłowie został odsłonięty mural przypominający postać i twórczość XIX-wiecznego malarza urodzonego w Masłowie, Władysława Aleksandra Maleckiego.

Wójt gminy, Tomasz Lato cieszy się, że projekt został zrealizowany.

- Gmina Masłów do tej pory kojarzyła się bardzo mocno ze Stefanem Żeromskim, z Janem Pawłem II, czy Walerym Przyborowskim. Malecki jest kolejną osobą, o której, chciałbym, żeby nasi mieszkańcy wiedzieli, że był to artystycznie uzdolniony, szczególny Polak, związany z naszą gminą - powiedział.

Tomasz Lato dodał, że to ważny dzień dla całej lokalnej społeczności. Przypomniał wrześniowe spotkanie z Mistrzami Mowy Polskiej, jakie odbyło się w Ciekotach.

- Jeden z gości, Krzysztof Zanussi powiedział, że robimy wielką kulturę w małej gminie - wspominał wójt.

Mural powstał w ramach projektu „Kim był Władysław Malecki?”, dofinansowanego z programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021. Stworzyli go uczniowie pięciu szkół z gminy Masłów pod okiem artysty malarza, twórcy wielu murali Igora Kowalskiego. Zanim młodzież przystąpiła do pracy poznała techniki malarskie, odwiedziła też Muzeum Narodowe w Kielcach, gdzie w Galerii Malarstwa Polskiego znajduje się sala imienia Władysława Maleckiego. To ona także przygotowała projekt malowidła, na który złożyły się fragmenty reprezentacyjnych obrazów malarza.

W gronie twórców malowidła znalazły się uczennice ze Szkoły Podstawowej w Mąchocicach Kapitulnych. Natalia Grzejszczyk nie kryła satysfakcji z wykonanej pracy:

- Jesteśmy bardzo dumne, bardzo nam się podoba efekt końcowy, mural wygląda pięknie. Poza tym zaprzyjaźniliśmy się z uczniami innych szkół. Jesteśmy bardzo zadowolone, ta praca przyniosła wiele korzyści każdemu z nas - mówiła.

Ala Ryś zdradziła, że nie brakowało chwil zwątpienia.

- Kiedy zobaczyliśmy projekt, to, przynajmniej ja, byłam przerażona, bałam się, jak będzie wyglądał efekt końcowy, bałam się, że coś zepsuję, ale kiedy prace zbliżały się do końca, to przychodziła taka ulga i duma, że nam się udało - stwierdziła.

Obecny na odsłonięciu muralu senator Krzysztof Słoń chwalił pracę młodzieży. Docenił też walor edukacyjny takiego działania. Przyznał, że choć znał nazwisko Władysława Maleckiego i jego twórczość, to niedawno się dowiedział o związkach artysty z ziemią świętokrzyską.

- Bardzo pochwalam tego typu inicjatywny, bo one w sposób rzeczywisty dają możliwość zapamiętania, szczególnie młodym ludziom, że byli tacy, którzy pochodzili z tej miejscowości, i mogą ją, w sposób szczególny promować. Bardzo istotny walor ma ta wspólna praca przy malowaniu muralu. Jest to, z jednej strony lekcja wychowawcza, z drugiej - lekcja historii dla tych młodych ludzi. Poprzez wspólne działanie na pewno lepiej zapamiętają swojego krajana, niż poprzez pogadanki. To, co zrobili uczniowie zasługuje na bardzo duże uznanie, ale też gratuluję władzom gminy, bo to niezwykły sposób na promocję - podkreślił.

Z końcowego efektu był zadowolony Wojciech Purtak, dyrektor Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach, które zainicjowało działanie. -Udało nam się osiągnąć to, o czym myśleliśmy, pisząc ten projekt - skomentował.

Działanie zrealizowano w ramach projektu "Bardzo Młoda Kultura 2019-2021. Świętokrzyskie", realizowanego przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach z programu Narodowego Centrum Kultury, współfinansowanego przez samorząd województwa.

Reklama