Władze świętokrzyskiego i podkarpackiego zapowiadają współpracę

Data publikacji: 24.05.2021 22:16
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
24.05.2021 Sandomierz. Konferencja po zakończeniu obrad dotyczących współpracy. Na zdjęciu (od lewej): Waldemar Maruszczak - radny powiatu sandomierskiego, Andrzej Pruś - przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Krzysztof Szatan - radny Sandomierza, Krzysztof Kandefer - radny powiatu sandomierskiego, poseł Marek Kwitek, Piotr Lipiński - dyrektor oddziału ŚODR w Sandomierzu, Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski, poseł Krzysztof Lipiec,  poseł Fryderyk Kapinos, Władysław Ortyl - marszałek województwa podkarpackiego, Andrzej Bętkowski  - marszałek województwa świętokrzyskiego, Jacek Toś - dyrektor oddziału KOWR w Kielcach.

24.05.2021 Sandomierz. Konferencja po zakończeniu obrad dotyczących współpracy. Na zdjęciu (od lewej): Waldemar Maruszczak - radny powiatu sandomierskiego, Andrzej Pruś - przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Krzysztof Szatan - radny Sandomierza, Krzysztof Kandefer - radny powiatu sandomierskiego, poseł Marek Kwitek, Piotr Lipiński - dyrektor oddziału ŚODR w Sandomierzu, Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski, poseł Krzysztof Lipiec, poseł Fryderyk Kapinos, Władysław Ortyl - marszałek województwa podkarpackiego, Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego, Jacek Toś - dyrektor oddziału KOWR w Kielcach.
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Władze województwa oraz posłowie ze świętokrzyskiego i podkarpackiego będą wspólnie działać na rzecz inwestycji drogowych, które połączą oba regiony z najważniejszymi arteriami komunikacyjnymi. Dziś rozmawiano na ten temat w Zamku Królewskim w Sandomierzu.

Poseł Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że potrzebne są dobre rozwiązania komunikacyjne, które wpiszą się w krajową sieć kolejową i drogową.

- W Nowym Polskim Ładzie i Krajowym Planie Odbudowy jest wiele cennych informacji na temat możliwości inwestycyjnych, dlatego trzeba stworzyć bardzo silną grupę świętokrzysko-podkarpacką, która skorzysta z tego danego nam dobra. Razem będzie nam łatwiej zrealizować ambitne plany, S-74 otworzy nam ważne kierunki - stwierdził poseł Lipiec.

Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego poinformował, że podczas spotkania nakreślony został wstępny plan działań. Przede wszystkim chodzi o to, by udrożnić szlak komunikacyjny łączący A4 z drogą ekspresową S-19 oraz S7, przecinającą województwo świętokrzyskie. Dla osiągnięcia tego celu trzeba wykorzystać drogi wojewódzkie, które przebiegają w sąsiedztwie głównych, wymienionych tras, są to drogi 751 i 764.

- Wiele z tych odcinków już jest w remoncie, ale wspólne działania mogą spowodować, że ten szlak będzie gotowy szybciej niż inne i że będzie spełniać warunki dróg, którymi podróżuje się bezpiecznie. Mamy Nowy Ład i Krajowy Plan Odbudowy. Oba województwa mają własne strategie. Połączenie Podkarpacia z Warszawą przez województwo świętokrzyskie niedługo stanie się realne - stwierdził marszałek.

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podkreślił, że dzisiejsze spotkanie świadczy o tym, iż rządowe programy tworzone na szczeblu centralnym są świetnie przekładane na inicjatywy w konkretnym miejscu w kraju, na konkretne zadania.

- To świadczy o tym, że jesteśmy spójni i wiarygodni. Pomysły na nowe drogi to nic innego, jak budowanie jedności Polski i budowanie tego, czym Polska była przedtem. Była dostatnim, pięknym krajem, do czego chcemy wrócić Jesteśmy na dobrej drodze - stwierdził wojewoda i podkreślił wkład parlamentarzystów i samorządowców w tworzenie nowej jakości regionów.

Poseł Marek Kwitek uważa, że wspólne działanie dwóch województw w tak ważnych sprawach to bardzo dobry pomysł. Sieć dróg krajowych i wojewódzkich powinna współgrać ze sobą. Przyniesie to dodatkowe korzyści, takie jak przepływ ludzi, kapitału oraz towarów, co przyczyni się do wzrostu zamożności województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego.

Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego stwierdził, że patrząc na grono osób zaangażowanych w ten wspólny projekt jest spokojny o jego realizację  ponieważ to środowisko jest wiarygodne. Ugrupowania rządzące są takie same w obu regionach i korzyści z tego są oczywiste. Łatwiej będzie współpracować, uwzględniając w tym również możliwości, jakie daje Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej.

Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl stwierdził, że ważne inwestycje drogowe trzeba przygotowywać wcześniej, planować je. Dlatego tak cenne jest to dzisiejsze spotkanie.

- Naszym wyzwaniem jest to, by skomunikować województwa z głównymi arteriami. Wiemy, że relacje społeczne i gospodarcze budują się wtedy, gdy jest dobra komunikacja. Przykładem jest most na Wiśle w Połańcu - dodał marszałek Podkarpacia.

Reklama