Właściciele biur podróży domagają się wsparcia

Data publikacji: 14.08.2020 18:57
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. pixabay.com

W środę, 19 sierpnia, odbędzie się nabór na unijne bezzwrotne dotacje dla mikro i małych przedsiębiorstw, które ucierpiały na skutek pandemii koronawirusa. Regulamin wywołał ogromne poruszenie wśród właścicieli biur podróży, ponieważ w Świętokrzyskiem ta grupa nie może skorzystać ze wsparcia.

Jacek Sułek, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego odpowiada, że trwają prace nad rozwiązaniami dla tej branży.

Przedstawiciele świętokrzyskich biur podróży w piątek wystosowali list otwarty. Trafił on między innymi do urzędu marszałkowskiego. Czytamy w nim:

„Ze zdumieniem stwierdzamy, że przedstawiając katalog branż najbardziej dotkniętych kryzysem, niemal zupełnie pominięto turystykę (poza usługami związanymi z zakwaterowaniem). Nie ma na niej jednak ani organizatorów turystyki, ani biur podróży czy podmiotów będących kwintesencją turystyki (…). Gdy wszyscy dookoła zwracają uwagę na katastrofalną sytuację w turystyce, ta zostaje pomięta w katalogu branż najbardziej poszkodowanych”.

W dalszej części dokumentu jego autorzy podają argumenty za umieszczeniem biur podróży w katalogu branż, które ucierpiały przez pandemię.

„Skoro znalazły się na nie takiej podmioty, jak salony fryzjerskie czy kosmetyczne, które już od dawna mogą działać w pełnym zakresie, to na znalezienie się na tej liście jak najbardziej zasługują biura podróży, które w dalszym ciągu, w związku z licznymi ograniczeniami, nie mogą w pełni prowadzić swojej działalności. Mimo umożliwienia prowadzenia nam działalności, biura podróży w lipcu notują spadek sprzedaży na poziomie 80-95 procent w stosunku do tego samego okresu w roku 2019”.

Pod pismem podpisali się właściciele kilkunastu biur podróży z regionu.

Jacek Sułek wyjaśnia, że przygotowany katalog bazuje na dwóch rozporządzeniach ministra zdrowia z marca tego roku, w których został zawarty wykaz branż, które nie mogły prowadzić działalności w tym czasie.

- Oczywiście nasze wewnętrzne poczucie jest takie, że tych branż jest więcej i są to nie tylko biura turystyczne, ale piszą do nas przedstawiciele firm transportowych, które również przekonują nas, że też nie mogły w tym okresie prowadzić działalności, piszą do nas różne organizacje typu związek artystów polskich, przedstawiciele izb lekarskich, dentyści, firmy szkoleniowe, których też w tych rozporządzeniach nie ma. Nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć potrzeb wszystkich branż, bo mamy do dyspozycji tylko 40 mln zł, a szacujemy, że będzie około 15 tys. wniosków, na około 500 mln zł strat - wylicza.

Jak dodał, rozumie rozgoryczenie właścicieli biur podróży i apeluje o cierpliwość.

- Pracujemy nad rozwiązaniami. Dzisiaj miałem spotkanie z prezesem Regionalnej Organizacji Turystycznej i próbujemy znaleźć także takie rozwiązanie, które mogłoby pozwolić na wsparcie tej branży, ale też innych, w ramach środków dodatkowych, o które wnosimy do Komisji Europejskiej - wyjaśnił.

Nabór na unijne dotacje dla mikro i małych przedsiębiorstw odbędzie się w środę, 19 sierpnia, w godzinach 9-15. Wnioski już można wypełniać we wskazanym przez urząd serwisie. O dotację obrotową mogą się starać przedsiębiorcy, którzy w związku z pandemią odnotowali spadek obrotów o co najmniej 30 proc. w okresie wybranych kolejno dwóch miesięcy 2020 roku, począwszy od 1 marca 2020 roku do czerwca 2020 roku w porównaniu do miesiąca poprzedzającego spadek lub w porównaniu do analogicznych dwóch kolejnych miesięcy roku ubiegłego.

Pierwsza nabór został unieważniony, ponieważ tuż po jego rozpoczęciu system informatyczny przestał działać.

Reklama