Włoszczowa pamięta o wydarzeniach sprzed 100 lat. Z tej okazji wydano „Ilustrowany Kuryer Włoszczowski"

Data publikacji: 14.08.2020 11:41
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
14.08.2020. Włoszczowa. Iwona Boratyn, rzecznik urzędu gminy prezentuje

14.08.2020. Włoszczowa. Iwona Boratyn, rzecznik urzędu gminy prezentuje "Ilustrowanego Kuryera Włoszczowskiego"
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

„Ilustrowany Kuryer Włoszczowski" został wydany we Włoszczowie dla upamiętnienia 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz Święta Wojska Polskiego.

Jak mówi Iwona Boratyn, rzecznik włoszczowskiego magistratu gazeta przypomina o pomocy jaką dla armii zorganizowali mieszkańcy Włoszczowy i okolic.

Ponadto znalazły się w nim nazwiska 175 żołnierzy powiatu włoszczowskiego, którzy walczyli w obronie Ojczyzny.

- Dzięki żyjącym jeszcze potomkom żołnierzy 1920 roku udało się odtworzyć niekompletną listę ochotników. W każdym prawie polskim domu ktoś na tę wojnę poszedł, dlatego chcemy, aby lista uczestników wojny polsko-bolszewickiej była jak najszersza. Chodzi o to, aby ocalić ich od zapomnienia, by pozostali w w naszej historii już na zawsze - podkreśliła Iwona Boratyn.

Publikacja od strony graficznej nawiązuje do historycznego wydania. Przygotował ją Michał Staniaszek regionalista i właściciel drukarni. Aby wydawnictwo jak najbardziej przypominało gazetki z lat 20. powstało w sepii z charakterystycznym brązowym zabarwieniem, umieszczono w nim ilustrację, która nawiązuje do wydarzeń z 1920 roku wraz z hasłami nawołującymi do walki i wstępowania do armii.

Gmina Włoszczowa zamierza wydać szerszą publikację, w której oprócz listy żołnierzy, którzy walczyli w obronie Ojczyzny ukażą się biogramy i archiwalne zdjęcia.

Bezpłatna jednodniówka będzie w sobotę rozdawana w parafiach w gminie Włoszczowa.

„Ilustrowany Kuryer Włoszczowski" - PRZECZYTAJ

Podobne wiadomości
Reklama