Wnuk legendarnego dębu Bartka będzie rósł w Radoszycach

Data publikacji: 05.06.2020 18:26
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
05.06.2020 Radoszyce. Sadzenie prawnuka Dębu Bartka

05.06.2020 Radoszyce. Sadzenie prawnuka Dębu Bartka
Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

W Radoszycach przy nowo powstałym zalewie zasadzono dziś „prawnuka” Dębu Bartka. To sadzonka pozyskana z najstarszego w regionie drzewa. Prawnuk ma 4 lata i wysokość około 60 centymetrów.

05.06.2020 Radoszyce. Sadzenie prawnuka Dębu BartkaFot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Dzisiejsze nasadzenie to wspólna inicjatywa nadleśnictwa Ruda Maleniecka i gminy Radoszyce.

Jak mówi Mateusz Garbacz, nadleśniczy Nadleśnictwa Ruda Maleniecka, Dąb Bartek wiele lat nie owocował, więc sadzonki jakie pozyskano z nestora świętokrzyskich drzew, są szczepami wyhodowanymi w Arboretum Leśnym im. prof. Stefana Białoboka.

- Sadzonki są unikatowe i wysadzamy je tylko w szczególnych miejscach, przy okazji szczególnych uroczystości. Zalew dla mieszkańców Radoszyc jest takim miejscem, dlatego właśnie tu sadzonka została umieszczona - mówi nadleśniczy.

Michał Pękala, burmistrz Radoszyc zapowiada, że wkrótce nowe drzewko otrzyma swoje własne imię.

- Wnuk jest bardzo podobny do swojego dziadka, ale pamiętajmy, że Dąb Bartek jest jeden, a jego wnuk będzie nazywał się inaczej. Ogłosimy konkurs na imię, a w najbliższej przyszłości ochrzcimy drzewko - powiedział.

Wydarzenie przyciągnęło wielu mieszkańców Radoszyc. Jak mówią inicjatywa z zadrzewieniem okolicy wokół zalewu jest potrzebna.

- Dąb Bartek jest dumą naszego regionu świętokrzyskiego, więc jak będziemy mieć tu jego prawnuka to powstanie wyjątkowy klimat miejsca - mówi pan Czesław.

- Świetna inicjatywa, jestem za - dodaje pan Robert.

W kwietniu wokół zalewu zasadzono 9200 drzew. Tyle, ilu jest mieszkańców w gminie Radoszyce. Zalew powstał pod koniec 2019 roku i jest nadzieją mieszkańców na turystyczne ożywienie gminy.

05.06.2020 Radoszyce. Sadzenie prawnuka Dębu BartkaFot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Reklama