Woda w gminie Krasocin wciąż skażona

Data publikacji: 18.10.2021 15:14
Autor: Paulina Michta / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Bakterie E-coli wciąż groźne w wodociągu Cieśle w gminie Krasocin. Jeden z mieszkańców skarży się na brak informacji o obecnym stanie wody, ale wójt zapewnia, że sytuacja jest pod kontrolą. Problem ze skażoną wodą zgłosił do Radia Kielce słuchacz z gminy Krasocin.

Jak mówi pierwszy komunikat o stwierdzeniu bakterii E-coli w wodociągu Cieśle, został podany 29 września 2021 r. i odwołany 1 października.

- 7 października pojawił się kolejny komunikat, który został opublikowany na stronie Urzędu Gminy Krasocin. Informacja wisiała również na tablicach ogłoszeń, choć nie wszystkich. Ja dowiedziałem się o tym przypadkiem w dniu 11 października, a pięć dni wcześniej w mojej rodzinie pojawiały się przypadki biegunki i osłabienia organizmu - wyjaśnia mieszkaniec.

Zgłaszający problem jest zaniepokojony tym, że do tej pory nie ma komunikatu o obecnym stanie jakości wody. Wójt gminy Krasocin, Ireneusz Gliściński informuje, że komunikatu o odwołaniu alarmu nie ma, ponieważ nadal on obowiązuje.

- Sanepid pobrał próbki i rzeczywiście na przełomie września i października wyszły w wodzie śladowe ilości bakterii E-coli. Taka woda jest zdatna do picia, ale tylko po wcześniejszym przegotowaniu. Natomiast jutro odpowiednie służby będą pobierać próbki ponownie i dopóki nie będziemy mieć pewności, że woda jest czysta, nie odwołamy komunikatu - wyjaśnia wójt.

Ireneusz Gliściński dodaje, że tego typu badania nie są prowadzone codziennie.

- Jeśli wykrycie bakterii miało miejsce na przykład 30 września, to nie mamy pewności, czy ta bakteria pojawiła się 17 września, czy może 25 września - przyznaje wójt.

Wójt Krasocina zapewnia, że w obowiązku gminy leży to, by w momencie, kiedy woda nie nadaje się do spożycia nawet po przegotowaniu, zapewnić wodę w butelkach każdemu mieszkańcowi. Obecnie takie działanie nie jest konieczne.

Bakterie E-coli zostały wykryte w miejscowościach: Cieśle, Gruszczyn, Występy do nr 1-17, Czostków, Niwiska Gruszczyńskie, Dąbrówka. Woda w tych miejscach nadaje się do spożycia tylko po przegotowaniu. Przegotowania wymaga też woda do: przygotowania posiłków, mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw, mycia zębów i naczyń, kąpieli noworodków i niemowląt.

Reklama