Wojewoda chce dołączyć Pińczów do obszaru uzdrowiskowego

Data publikacji: 25.09.2020 19:25
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski

Na zdjęciu: Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Wpisanie Pińczowa w tzw. Obszar Strategicznej Interwencji, jako miasta uzdrowiskowego, to jeden z czterech postulatów wojewody Zbigniewa Koniusza w ramach projektu Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+.

W tym obszarze znajdują się gminy dysponujące zasobami wód leczniczych: Busko-Zdrój, Solec-Zdrój oraz Kazimierza Wielka. Głównym celem jest finansowe wsparcie rozwoju turystyki uzdrowiskowej oraz zdrowotnej, a także innych form wypoczynku.

Jak mówi Zbigniew Koniusz - jest wyraźny przekaz o uwzględnienie Pińczowa, jako kolejnego z elementów infrastruktury sanatoryjnej województwa świętokrzyskiego.

- Myślę, że taki teren uzdrowiskowy zabezpieczy nie tyle aspiracje społeczeństw lokalnych, co zabezpieczy pensjonariuszy. Pińczów poza walorami uzdrowiskowymi może stać się atrakcją turystyczną - zapewnia wojewoda. 

Kolejnymi postulatami, które wojewoda zawarł w złożonym przez niego wniosku są: budowa tzw. „małych obwodnic”, ochrona surowców mineralnych oraz wypromowanie Świętego Krzyża, jako marki turystycznej województwa świętokrzyskiego.

Jak mówi Zbigniew Koniusz - konsultacje społeczne nad dokumentem Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+, które zainaugurowane zostały 19 sierpnia kończą się 30 września. Dodaje, że w związku z tym jest bardzo istotne, aby te wszystkie problemy, które nurtują lokalną społeczność znalazły się w projekcie.

- Strategia to nic innego, jak dokument opisujący kierunkowe działania samorządu wojewódzkiego w kierunku pełnego rozwoju infrastruktury, dobrostanu naszych obywateli. Proszę samorządowców, aby nie zmarnowali ostatnich chwil, ale i nie tylko samorządowców. Do strategii tak naprawdę może aplikować każdy obywatel, zgłaszając swoje postulaty - zaznacza.

Opinie, uwagi i postulaty posłużą do przygotowania ostatecznej wersji dokumentu, który zostanie przyjęty przez sejmik województwa pod koniec roku i wskaże kierunki rozwoju.

Reklama