Wojewoda dziękuje szpitalom za pomoc w walce z COVID-19

Data publikacji: 28.05.2021 16:44
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
28.05.2021. Kielce. Szpital Kielecki. Wojewoda dziękuje medykom. Na zdjęciu (z prawej): Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski

28.05.2021. Kielce. Szpital Kielecki. Wojewoda dziękuje medykom. Na zdjęciu (z prawej): Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

2,3 tys. pacjentów z COVID-19 leczonych było w Szpitalu Kieleckim podczas pandemii koronawirusa. Lecznica przy ulicy Kościuszki w Kielcach, decyzją wojewody świętokrzyskiego została przekształcona na placówkę covidową 23 października 2020 roku i pracowała w tym trybie do końca kwietnia.

Artur Lepiarczyk, dyrektor szpitala informuje, że największy napływ pacjentów nastąpił w listopadzie ubiegłego roku i marcu tego roku.

- Wszyscy pracownicy szpitala byli zaangażowani w walkę z koronawirusem. Natomiast styczność z wirusem spowodowała, że większość personelu zakaziła się jeszcze przed zaszczepieniem. Każdy przeszedł tę samą drogę, ale na szczęście nikt z personelu nie zmarł z powodu zachorowania na COVID-19, jednak niektórzy do dzisiaj odczuwają skutki tej choroby - dodał Artur Lepiarczyk.

Jednym z lekarzy, który na co dzień był na pierwszej linii walki z koronawirusem był Paweł Bajlon, zastępca dyrektora oddziału anestezjologii i intensywnej terapii. Jak przyznał, jest to doświadczenie, którego nigdy nie zapomni. Dodał, że w pamięci zwłaszcza zapadł mu jeden z pacjentów, pan Robert.

- Pan Robert wczoraj do nas dzwonił, bo obchodził urodziny. Trafił do nas w tragicznym stanie, miał masywną zatorowość płucną i oczywiście płuca zmienione przez COVID-19. Trwało to bardzo długo, ale udało się mu pomóc. Teraz jest w domu, samodzielnie się porusza, samodzielnie oddycha i nie wymaga nawet tlenu - mówił lekarz.

Z personelem Szpitala Kieleckiego spotkał się Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski, który podziękował za ich ciężką pracę. Jak powiedział, Szpital Kielecki oprócz placówki w Starachowicach, był największą lecznicą covidową w naszym regionie.

- Maksymalnie hospitalizowanych było w tym szpitalu 242 pacjentów, przy potencjale do prawie 300 łóżek. To duża placówka, która gdy była taka potrzeba, musiała zostać wykrojona z systemu opieki zdrowotnej miasta Kielce i całego województwa. Duże poświęcenie, ale gdy płonie las nie szkoda róż i udało nam się dzięki wysiłkowi tego szpitala i innych lecznic w regionie skutecznie pomóc wielu chorym - dodał wojewoda świętokrzyski.

Zbigniew Koniusz za leczenie pacjentów chorych na COVID-19 podziękował także personelowi Szpitala Powiatowego w Staszowie.

Reklama