Wojewoda: narodowa kwarantanna ma nas uchronić przed skokiem zachorowań

Data publikacji: 17.12.2020 16:38
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski

Na zdjęciu: Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Narodowa kwarantanna będzie obowiązywać w Polsce od 28 grudnia do 17 stycznia. Dziś poinformował o tym minister zdrowia Adam Niedzielski. Zamknięte będą hotele i stoki narciarskie. Od 28 grudnia do 17 stycznia zamknięte będą też galerie handlowe, oprócz sklepów spożywczych i drogerii.

Zdaniem wojewody świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza, wprowadzenie narodowej kwarantanny, to decyzja, słuszna i trafiona.

- Ma to zapobiec sytuacji, którą obserwujemy między innymi poza naszymi granicami. W ostatnim czasie bardzo duże wzrosty zachorowań notowane są między innymi w Czechach, Niemczech i na Litwie. Wprowadzając narodową kwarantannę nie chcemy dopuścić do podobnej sytuacji w naszym kraju - dodaje.

W ramach narodowej kwarantanny, od godziny 19.00, 31 grudnia zostanie wprowadzony zakaz przemieszczania się, który będą obowiązywał do godziny 6.00, 1 stycznia.     

Wszystkie osoby, które od 28 grudnia do 17 stycznia będą przyjeżdżać do Polski transportem zorganizowanym, zostaną objęte obowiązkiem 10-dniowej kwarantanny. Przedłużone zostają także dotychczasowe zasady i ograniczenia: m.in. zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 -16.00 (wyjątkiem są półkolonie) i ograniczenia w transporcie zbiorowym. Obowiązuje oczywiście również nakaz noszenia maseczek.

Reklama