Wojewoda podjął decyzję w sprawie oczekiwanej obwodnicy

Data publikacji: 10.09.2021 18:20
Autor: Ewa Golińska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: wojewoda Zbigniew Koniusz

Na zdjęciu: wojewoda Zbigniew Koniusz
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Wojewoda świętokrzyski, Zbigniew Koniusz wydał decyzję o zezwoleniu na realizację obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego w ciągu drogi krajowej nr 9.

Decyzja otwiera drogę do rozpoczęcia procedury przekazania nieruchomości pod drogę, a w konsekwencji do rozpoczęcia robót budowlanych - informuje Małgorzata Pawelec-Buras, rzecznik kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Inwestycja jest realizowana od ubiegłego roku w systemie „Projektuj i buduj” w ramach rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych o czym informowało już Radio Kielce. 

Umowa na realizację obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego w ciągu drogi krajowej nr 9 podpisana została w lipcu 2020 roku. Inwestycję realizuje wyłonione w przetargu konsorcjum firm Fabe Polska i SP Sine Midas Stroy za prawie 53 mln zł. Wykonawca ma 36 miesięcy na zaprojektowanie i wybudowanie drogi z wyłączeniem okresów zimowych w czasie robót budowlanych.

W ramach zadania wybudowany zostanie odcinek jednojezdniowej drogi dla ruchu przyspieszonego o długości około 2,7 km. Pobiegnie ona nowym śladem, od węzła na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 755 do ulicy Opatowskiej w ciągu istniejącej trasy krajowej stanowiącej wylot z Ostrowca Świętokrzyskiego w kierunku Opatowa i Rzeszowa. Zbudowany będzie wiadukt nad drogą powiatową, powstaną dwa mosty oraz ronda w miejscu włączenia nowego przebiegu trasy krajowej nr 9 w już istniejącą.

Inwestycja przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa ruchu, zwiększenia komfortu jazdy zarówno dla kierowców podróżujących tranzytem, jak i dla mieszkańców Ostrowca. Wyeliminuje korki i hałas w centrum miasta.

Reklama