Wojewoda: razem podziękujmy bohaterom Bitwy Warszawskiej

Data publikacji: 11.08.2020 10:45
Autor: Marek Orkisz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski

Na zdjęciu: Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

W piątek rozpoczną się w Kielcach uroczystości związane ze świętem Wojska Polskiego i setną rocznicą Bitwy Warszawskiej. Jak zapowiedział wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, w jednostce na Bukówce podczas uroczystego apelu po odśpiewaniu hymnu wręczone zostaną odznaczenia i wyróżnienia.

Tego samego dnia na kieleckim Rynku odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca 100. rocznicę utworzenia Armii Ochotniczej, walczącej z bolszewikami. Wydarzeniu będzie towarzyszyć otwarcie plenerowej wystawy IPN „Bij Bolszewika. Polacy wobec wojny z sowiecką Rosją w 1920 roku”.

Kolejne uroczystości zaplanowano na sobotę.

O 10.00 w kościele garnizonowym zostanie odprawiona msza święta w intencji ojczyzny i żołnierzy. Po nabożeństwie przedstawiciele delegacji województwa złożą kwiaty przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na placu Wolności.

Z kolei w niedzielę w tym samym miejscu o godzinie 16.00 odbędzie się wręczenie sztandaru 10. Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Potem, o 18.00, w kościele garnizonowym odprawiona zostanie msza święta, a po niej, o 19.30, odbędzie się koncert pt. „Polska dziękuje. W świętokrzyskim pieśń się niesie". To podziękowanie obrońcom ojczyzny w 100-lecie Bitwy Warszawskiej, która nie tylko zadecydowała o losach naszego kraju, ale jak twierdzą historycy, o losach Europy.

Podczas koncertu dyrygował będzie Piotr Rubik, a wystąpią m.in. Wrocławski Chór Akademicki, Chór Garnizonowy, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej, Studio Tańca i Stylu Rewanż i wielu innych artystów.

- Jest za co dziękować - mówi wojewoda.

- To nie tylko stulecie Bitwy Warszawskiej, ale także urodzin Jana Pawła II. Dziękujemy także wszystkim naszym mieszkańcom za odpowiedzialną postawę w obliczu pandemii koronawirusa - dodał.

Reklama