Wojsko bada starachowickich nauczycieli

Data publikacji: 02.06.2020 12:19
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Strefa munduru
02.06.2020. Starachowice. Żołnierze WOT pobierają od nauczycieli wymazy na obecność koronawirusa

02.06.2020. Starachowice. Żołnierze WOT pobierają od nauczycieli wymazy na obecność koronawirusa
Fot. st.szer. OT Daniel Woś / Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej

Ponad 200 nauczycieli ze Starachowic ma dziś pobierane wymazy na obecność koronawirusa. Takie badania przed maturą mają uspokoić uczniów i nauczycieli.

02.06.2020. Starachowice. Badania nauczycieli ZSZ nr 2 na obecność koronawirusaFot. Anna Głąb / Radio Kielce

Poseł Krzysztof Lipiec zaznaczył, że badania są przeprowadzane tam, gdzie władze samorządowe lub rodzice o nie prosili. Zgłoszenia napływały od dyrektorów szkół i rodziców. Będą prowadzone w Starachowicach, Kielcach i Staszowie.

- Służby państwowe reagują na zapotrzebowanie dotyczące bezpieczeństwa epidemicznego. Tworzymy  warunki, aby ci, którzy będą brali udział w egzaminie maturalnym czuli się bezpiecznie. W ten sposób maturzyści będą mogli skupić się na egzaminie.

Poseł Krzysztof Lipiec dodał, że Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim otrzymało grant w wysokości czterech milionów złotych na przeprowadzenie testów. Tam w najwyższym standardzie próbki będą badane przez fachowców.

Wymazy są pobierane przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Rzecznik formacji Daniel Woś informuje, że w zespołach wymazowych pracują żołnierze, którzy są ratownikami medycznymi i to oni bezpośrednio pobierają próbki. Inni przeszli przeszkolenie medyczne i zajmują się opracowaniem dokumentacji. Dziś w Starachowicach działają dwa takie zespoły, a w gotowości jest ich w naszym województwie sześć.

Grażyna Małecka, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych numer 2 w Starachowicach, mówi, że badania uspokoją uczniów i nauczycieli. Będzie można w spokoju podejść do egzaminu dojrzałości.

- Dobrze by było, gdyby takie badania przeszli także uczniowie, bo już wiemy, że część naszych maturzystów przebywa na kwarantannach - dodaje Grażyna Małecka.

Nauczyciele, którzy dziś od 9.00 ustawiali się w kolejce do badania mówili, że poddają się testom w poczuciu obowiązku i odpowiedzialności za swoich uczniów. Do badań przystąpiła większość zatrudnionych w szkole pracowników, bo wymazy pobierane są także od osób pracujących w obsłudze.

W Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP badaniom poddała się cała kadra. Dyrektor placówki Agnieszka Kuś mówi, że w spokoju można przystąpić teraz do egzaminu zawodowego.

02.06.2020. Starachowice. Badania nauczycieli ZSZ nr 2 na obecność koronawirusaFot. Anna Głąb / Radio Kielce

Reklama