Wojsko dostanie cztery moduły Gladiusa

Data publikacji: 05.05.2022 18:21
Autor: Dionizy Krawczyński / Kategoria: Strefa munduru
Bezzałogowy System Powietrzny FT-5 Łoś

Bezzałogowy System Powietrzny FT-5 Łoś
Fot. Grupa WB

W piątek (6 maja) minister obrony narodowej podpisze umowę na zakup systemów Gladius Pod tym kryptonimem skryty jest program amunicji krążącej dla Sił Zbrojnych RP.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział na Twitterze „dobre wieści w sprawie systemów bezzałogowych dla Sił Zbrojnych RP".

W piątek (6 maja) minister zatwierdzi umowę na dostawę bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych Gladius.

Na załączonej do twitta fotografii znalazł się prawdopodobnie polskiej produkcji bezzałogowiec wielozadaniowy FT-5 Łoś, a zatem maszyna, która nie należy do kategorii bojowych BSP czyli amunicji krążącej, ale mogłaby służyć jako platforma rozpoznawcza - zastanawiają się dziennikarze portalu defence24.p

Potwierdza to informacja podana na stronie ministerstwa Obrony Narodowej. Jak podaje CO MON: Umowa przewiduje dostarczenie 4 bateryjnych modułów bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych Gladius wraz z pakietami szkoleniowym i logistycznym.

Moduły te mają być przeznaczone do prowadzenia rozpoznania obrazowego z powietrza z wykorzystaniem rozpoznawczych bezzałogowych statków powietrznych FT-5, wyposażonych w głowice optoelektroniczne umożliwiające rejestrację obrazu, zarówno w świetle dziennym jak i z wykorzystaniem termowizji (...) W skład bateryjnego modułu wejdą: wyrzutnie, wozy dowodzenia, amunicyjne i obsługi technicznej oraz zapas uderzeniowych bezzałogowych statków powietrznych GLADIUS".

 Reklama