Wojskowi z Anglii i Estonii będą nam pomagali na granicy

Data publikacji: 19.11.2021 17:27
Autor: Dionizy Krawczyński / Kategoria: Strefa munduru /Źródło: MON, Polska Zbrojna

 
Fot. Irek Dorozanski / DWOT

Siły zbrojne dwóch państw będą wspierały nasze działania na granicy polsko-białoruskiej.

Ministerstwo Obrony Estonii poinformowało w piątek w mediach społecznościowych, że estońskie siły zbrojne wesprą Polskę podczas ataku hybrydowego ze strony Białorusi. Estończycy wyślą do Polski pododdziały inżynieryjne i rozpoznawcze oraz policji wojskowej.

- Z radością przyjmujemy propozycję Estonii. Prowadzimy rozmowy, aby ustalić szczegóły tego wsparcia - skomentował minister Błaszczak.

W czwartek (178 listopada)  odbyło się spotkanie ministra Mariusza Błaszczaka i Bena Wallace’a, sekretarza obrony Wielkiej Brytanii, na którym omówiono szczegóły tej współpracy. Uzgodniono, że wojska inżynieryjne z Wielkiej Brytanii będą pomagać Polakom w reperacji tymczasowego ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej. 

Armia wspiera Straż Graniczną w ochronie polskiej granicy w związku z wywołanym przez Białoruś kryzysem migracyjnym. Pogranicza polsko-białoruskiego strzeże kilkanaście tysięcy żołnierzy. To wojskowi z jednostek operacyjnych z trzech dywizji zmechanizowanych: 16, 12 i 18 oraz 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Na wschodzie Polski służą także jednostki aeromobilne, wojska inżynieryjne i żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

Więcej o sytuacji na granicy na portalu Polska Zbrojna. 

adv adv
Wiadomości
Reklama