Wojskowy cmentarz z nowymi krzyżami i alejkami

Data publikacji: 22.05.2021 14:38
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
22.05.2021. Ruda Maleniecka. Cmentarz wojskowy

22.05.2021. Ruda Maleniecka. Cmentarz wojskowy
Fot. Gmina Ruda Maleniecka

W Rudzie Malenieckiej odnowiono cmentarz wojskowy z I wojny światowej, który znajduje się przy trasie krajowej nr 42. Trzydzieści nagrobków zyskało nowe krzyże, powstała też nowa aleja umożliwiająca spacer po nekropolii.

Większość żołnierzy, którzy spoczywają na cmentarzu to Rosjanie, ale są też Polacy, którzy zmuszeni byli walczyć w obcych mundurach, ponieważ Polska wróciła na mapy dopiero cztery lata później. Zachowane dokumenty mówią o 35 żołnierzach rosyjskich, dwóch niemieckich i jednym austro-węgierskim.

Jak informuje Leszek Kuca, wójt Rudy Malenieckiej nekropolia zyskała nowy wizerunek, zmurszałe, drewniane krzyże wymieniono na nowe, na metalowych podstawkach.

- Wewnątrz cmentarza powstała nowa brukowana aleja, wymieniono ogrodzenie, odnowiliśmy też krzyże, które symbolizują groby - mówi wójt.

Leszek Kuca dodaje, że na początku I wojny światowej, między 1914, a 1915 w okolicy Rudy Malenieckiej toczyły się działania wojenne.

- W okolicy Rudy Malenieckiej ścierały się fronty armii rosyjskiej, niemieckiej i austro-węgierskiej, stąd ciała tych żołnierzy - wyjaśnia.

Odnowienie cmentarza jest częścią projektu rewitalizacji gminy Ruda Maleniecka. Cmentarz wojenny jest wpisany na listę zabytków.

22.05.2021. Ruda Maleniecka. Cmentarz wojskowyFot. Gmina Ruda Maleniecka

Reklama