Wolontariusze odrestaurowali pomnik AK na kieleckiej Gruchawce

Data publikacji: 15.08.2020 19:47
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
15.08.2020 Kielce. Renowacja pomnika ku czci żołnierzy II Batalionu 4. Pułku Piechoty Legionów AK na Gruchawce

15.08.2020 Kielce. Renowacja pomnika ku czci żołnierzy II Batalionu 4. Pułku Piechoty Legionów AK na Gruchawce
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Wyjątkowy sposób na upamiętnienie Święta Wojska Polskiego miały organizacje patriotyczne i niepodległościowe z województwa świętokrzyskiego, które z tej okazji odnowiły pomnik ku czci żołnierzy II Batalionu 4. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej na kieleckiej Gruchawce.

Jak mówi Dionizy Krawczyński, pomysłodawca akcji, a także prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”, inicjatywa miała przypomnieć, że Armia Krajowa to także wojsko polskie, które walczyło o niepodległość podczas okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej.

- Nasza historia jest bardzo zawiła, często łatwo jest nam stawiać pomniki, ale równie łatwo później o nich zapominamy. Mamy takie wrażenie po tym, jak wyglądał ten monument. Dzięki zaangażowaniu grupy ludzi dobrej woli z Kielc, Włoszczowy czy Jędrzejowa udało się ten pomnik odrestaurować - wyjaśnia.

Dionizy Krawczyński zaznacza, że w miejscu, w którym stoi pomnik, w sierpniu 1944 roku miała miejsce mobilizacja żołnierzy II batalionu 4. Pułku Piechoty AK.

W prace renowacyjne przy pomniku zaangażowali się między innymi członkowie Jednostki Strzeleckiej 2105 Związku Strzeleckiego „Strzelec”. Jak mówi dowódca jednostki Tomasz Ossowski, młodzieży nie trzeba było przekonywać do podjęcia prac przy pomniku.

- Zawsze w jednostce staramy się upamiętniać osoby, które walczyły za Polskę, także żołnierzy Armii Krajowej. To miejsce jest z nią również mocno związane, dlatego nie mogło tutaj zabraknąć naszych strzelców, jeśli chcemy wychowywać młodzież w oparciu o wartości, które przyświecały żołnierzom AK - zaznaczył.

Tomasz Ossowski przypomina, że przy okazji dzisiejszego święta należy pamiętać nie tylko o tych żołnierzach, którzy walczyli w 1920 roku, ponieważ bardzo wielu weteranów wojny polsko-bolszewickiej później zasiliło szeregi Armii Krajowej.

Dzięki pracom wolontariuszy teren wokół pomnika na Gruchawce został uporządkowany. Odmalowano także obelisk upamiętniający II Batalion 4. Pułku Piechoty AK. Pomnik na Gruchawce został odsłonięty w 2014 roku.

Organizatorami akcji były Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”, Związek Strzelecki „Strzelec” Jednostka Strzelecka 2105, Staropolskie Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w Kielcach, Stowarzyszenie „Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej” oraz Nadleśnictwo Kielce.

Podobne wiadomości
Reklama