WOT podsumowuje działania w walce z koronawirusem

Data publikacji: 09.06.2020 12:53
Autor: Monika Miller / Kategoria: Strefa munduru
09.06.2020. Kielce. Podsumowanie akcji „Odporna wiosna”. Na zdjęciu: płk Grzegorz Motak - dowódca 10. ŚBOT i Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski

09.06.2020. Kielce. Podsumowanie akcji „Odporna wiosna”. Na zdjęciu: płk Grzegorz Motak - dowódca 10. ŚBOT i Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Pomogli 80 tys. mieszkańców regionu, rozwieźli ponad milion maseczek ochronnych oraz 28 tys. przyłbic dla placówek służby zdrowia i ośrodków edukacyjnych. W ciągu trzech miesięcy pokonali prawie 290 tys. km.

Dziś żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej podsumowali działania „Odporna wiosna”, których zadaniem było łagodzenie skutków epidemii.

Pułkownik Grzegorz Motak, dowódca 10. ŚBOT informuje, że przez ostatnie miesiące żołnierze nieśli pomoc osobom będącym na kwarantannie, a także tym którzy z różnych względów potrzebowali ich wsparcia. - Nadal służymy w 21 placówkach medycznych, gdzie mierzymy temperaturę przy wejściu do lecznic - zauważa.

Pułkownik dodaje, że medycy z 10. ŚBOT w ramach operacji „Odporna wiosna” jako jedyni w Polsce sprawowali 24-godzinną opiekę nad chorymi na COVID-19 w izolatorium w Starachowicach. Ta pomoc była realizowana przez 5 tygodni. Do ich zadań należała także pomoc w transporcie, rozładunku i dystrybucji paczek żywnościowych. W ten sposób wspierali m.in. kielecką Cartitas.

Chociaż „Odporna wiosna” dobiega końca, żołnierze nadal będą pobierać wymazy do badań na obecność wirusa. - Na wniosek wojewody będziemy podejmować działania, tam gdzie ogniska chorobowe powstaną - dodaje płk Motak. - Na chwilę obecną w województwie świętokrzyskim wykonaliśmy ponad 2,3 tys. wymazów. Odbywały się one w różny sposób - stacjonarnie bądź w ramach akcji drive-thru. Właśnie kończymy jedna z takich akcji w Starachowicach - zaznacza.

Wojewoda Zbigniew Koniusz stwierdził, że współpraca służb mundurowych z cywilnymi jest "modelowa". - Nie wchodzimy sobie w kompetencje, jednak wypracowaliśmy sobie model, który w znakomity sposób wzmacnia nasze działanie w walce z koronawirusem - powiedział.  

Kolejnym etapem działań terytorialsów będzie operacja „Trwała odporność”, której celem będzie wsparcie służb państwowych w kontroli nad epidemią, aż do momentu jej całkowitego wygaszenia.

Reklama