WOT przyjmuje ochotników. Co ich czeka?

Data publikacji: 11.07.2020 09:57
Autor: Kamil Król / Kategoria: Strefa munduru
11.07.2020 Kielce. Ochotnicy wstąpili w szeregi 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej

11.07.2020 Kielce. Ochotnicy wstąpili w szeregi 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej
Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Ponad 60 ochotników wstąpiło w szeregi 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W sobotę zgłosili się do Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na kieleckiej Bukówce.

Jak mówi starszy szeregowy Daniel Woś, rzecznik prasowy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, w pierwszym dniu powołania przyszli żołnierze przejdą wstępne badania lekarskie, otrzymają mundury, zostaną przeszkoleni z podstaw BHP i instrukcji posługiwania się bronią.

Przeprowadzony zostanie też test sprawnościowy. Następnie ochotnicy pojadą na poligon w Nowej Dębie, gdzie przejdą kolejne szkolenie. Jest to pierwsze powołanie od marca, ponieważ w związku z sytuacją epidemiczną, szkolenia podstawowe były wstrzymane.

Wśród wcielonych do 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej była m. in. Karolina Jesionek z Tarnobrzega. Jak mówi, wstąpiła w szeregi WOT, żeby przeżyć przygodę i sprawdzić swoje możliwości.

- Chciałam sprawdzić siebie, swoje siły, przekonać się, czy dam radę. Traktuję to jako misję i możliwość niesienia pomocy Ojczyźnie. Przygotowywałam się poprzez treningi fizyczne, również mentalnie staram się pozytywnie nastawić do służby. Jest mi o tyle łatwiej, że mój wujek jest wojskowym i dużo opowiadał mi o służbie - mówi.

Nowi ochotnicy przysięgę wojskową złożą 26 lipca. 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej liczy obecnie 1,3 tys. żołnierzy.

Reklama