Wsparcie dla OSP. Strażacy już mogą składać wnioski

Data publikacji: 24.08.2020 15:49
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Strefa munduru
24.08.2020 Kielce. Grzegorz Rajca, zastępca świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, Ryszard Gliwiński, prezes WFOŚiGW, Andrzej Kryj - poseł Prawa i Sprawiedliwości, Krzysztof Słoń - senator Prawa i Sprawiedliwości, Agata Wojtyszek - poseł Prawa i Sprawiedliwości, Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski, Bartłomiej Dorywalski – poseł PiS

24.08.2020 Kielce. Grzegorz Rajca, zastępca świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, Ryszard Gliwiński, prezes WFOŚiGW, Andrzej Kryj - poseł Prawa i Sprawiedliwości, Krzysztof Słoń - senator Prawa i Sprawiedliwości, Agata Wojtyszek - poseł Prawa i Sprawiedliwości, Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski, Bartłomiej Dorywalski – poseł PiS
Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Ochotnicze Straże Pożarne z województwa świętokrzyskiego mogą się starać o dofinansowanie na wyposażenie swoich jednostek. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach rozpoczął przyjmowanie wniosków.

Jak informuje Ryszard Gliwiński, prezes funduszu, do rozdysponowania jest ponad 366 tysięcy złotych.

- Minimalna kwota dofinansowania wynosi 5 tys. zł, a maksymalna 6,1 tys. zł. Pierwszeństwo będą miały jednostki, które nie skorzystały z poprzedniego naboru. Jednak te OSP, które otrzymały już od nas wsparcie też mogą teraz złożyć wnioski. Jeżeli pula naszych środków nie będzie wyczerpana i będą na liście rezerwowej, też otrzymają dofinansowanie, wyjaśnia Ryszard Gliwiński.

Grzegorz Rajca, zastępca świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach przyznaje, że kolejne pieniądze kierowane do straży pożarnej, to dla tej formacji duże wsparcie.

- Sprzęt z pierwszego naboru, który trafił do jednostek to dla kolegów z OSP duże wsparcie. Ochotnicze straże pożarne, to podstawowe ogniwo Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. System ten uważany jest za jeden z lepszych funkcjonujących w Europie - dodał Grzegorz Rajca. 

W tym roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach na wsparcie ochotniczych straży pożarnych w regionie świętokrzyskim przeznaczył już ponad 10 mln zł, przypomniała Agata Wojtyszek, poseł Prawa i Sprawiedliwości. 

- Kwota ponad 10 mln zł już popłynęła do naszych strażaków na zakup samochodów, doposażenie, czy termomodernizację budynków straży. Za ten program chcę podziękować, bo po raz pierwszy pojawił się on w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a o takie środki finansowe strażacy prosili - dodała Agata Wojtyszek.

Pieniądze, które w tym roku trafiły do świętokrzyskich jednostek OSP, to najwięcej w historii, przypomniał Andrzej Kryj, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

- W 2016 roku na wsparcie świętokrzyskich strażaków fundusz przeznaczył 300 tys. zł, w tym roku to aż ponad 10 mln zł. Wzrost dofinansowania tej formacji jest więc bardzo duży. To przekłada się na nasze bezpieczeństwo i szybkość pracy strażaków - dodał poseł Kryj.

Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości przypomniał, że zakup i wymiana sprzętu ratowniczego jest bardzo ważna w kontekście prowadzonych akcji ratowniczych.

- Dzięki tym środkom jednostki będą mogły zakupić sprzęt, który najczęściej ulega uszkodzeniu, zużyciu, czy zniszczeniu. Pamiętamy sytuację jaka miała miejsce przy gaszeniu składowiska odpadów w Nowinach. Wówczas sprzęt ulegał zniszczeniu właściwie po jednorazowym użyciu. Stąd pieniądze, o które mogą się starać jednostki OSP są bardzo potrzebne. Wspomogą szczególnie te jednostki, które borykają się jeszcze z brakami tego drobnego sprzętu, ale niezwykle istotnego - dodał Krzysztof Słoń.

Rząd premiera Mateusza Morawieckiego stara się pamiętać o wszystkich, także o tych, którzy ratują ludzkie życie, powiedział z kolei Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski.

- Strażacy dbają o nas w trudnych momentach z narażeniem własnego zdrowia i życia. Tym bardziej cieszę się, że udało się uzyskać dodatkowe pieniądze na wsparcie jednostek ochotniczych straży pożarnych w naszym regionie - powiedział Rafał Nowak.

Wnioski o przyznanie dofinansowania do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach ochotnicze straże pożarne mogą składać do 18 września.

Reklama