Wspierają sektor cementowo-wapienniczy

Data publikacji: 18.10.2021 19:58
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
18.10.2021. Kielce. Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego

18.10.2021. Kielce. Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego
Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego przyjęła wspólne stanowisko w sprawie wsparcia i ochrony branży sektora cementowo-wapienniczego przed unijnymi regulacjami klimatycznymi.

Zakłady produkcyjne, wytwarzające te surowce w regionie obawiają się, że rosnące koszty emisji CO2 przyczynią się do stopniowej likwidacji opłacalności produkcji.

Jak informuje Krzysztof Kieres, prezes zarządu spółki Dyckerhoff Polska, właściciela cementowni Nowiny, województwo świętokrzyskie jest jednym z głównych producentów branży cementowej w kraju. Jak zaznacza, cała branża cementowa w Polsce generuje prawie 2 mld zł wpływu do budżetu państwa i zapewnia około 3,5 tys. miejsc pracy. 

- Jesteśmy drugim po Niemczech producentem betonu. Nasz przemysł jest przemysłem nowoczesnym. Już w tym momencie udało nam się znacznie ograniczyć emisję CO2. O 99 proc. zredukowaliśmy emisję pyłu. Zmniejszyliśmy także zużycie ciepła i wody, co wynika ze zmiany procesu technologicznego produkcji - dodaje.

Krzysztof Kieres, zaznacza, że istotny wpływ na redukcję CO 2 przez branżę cementową i wapienną, ma wpływ zastosowanie paliw alternatywnych zastępujących węgiel.

- Uczyniliśmy duży skok naprzód. Nasza branża ma najwyższe w Europie zużycie paliw alternatywnych, sięgające 70 proc. W przeszłości, średniej wielkości cementownia zużywała rocznie około 100 tys. ton węgla, natomiast obecnie zużywa go około 30 tys. ton. Cała reszta zasilana jest z paliw alternatywnych, mających znacznie mniejszą emisyjność CO2 - wyjaśnia.

Przedstawiciele świętokrzyskich zakładów cementowych i wapienniczych podkreślają podczas obrad, że dużym zagrożeniem dla ich przyszłości są olbrzymie podwyżki praw do emisji CO2, wynikające m.in. z projektu unijnych przepisów ograniczających emisję spalin Fit for 55. Kolejnym zagrożeniem jest także niekontrolowany import surowców zza wschodniej granicy. Jak zaznaczają w takich krajach jak Ukraina czy Białoruś, nie obowiązują normy klimatyczne, przez co te produkty mogą być sprzedawane po niższych cenach, zaburzając rynek.

Marszałek Andrzej Bętkowski podkreśla, że głos wojewódzkiej rady dialogu społecznego będzie z pewnością poważnie potraktowany przez rząd. Jak zaznacza, branża przemysłu cementowo-wapienniczego jest ważnym elementem w konstrukcji PKB, nie tylko kraju, ale przede wszystkim województwa świętokrzyskiego.

Reklama