Wspólna przysięga żołnierzy. Po raz pierwszy w województwie

Data publikacji: 25.09.2021 16:46
Autor: Monika Miller / Kategoria: Strefa munduru
25.09.2021. Kielce. Wspólna przysięga elewów i terytorialsów

25.09.2021. Kielce. Wspólna przysięga elewów i terytorialsów
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Elewi, kończący kurs przygotowawczy w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych oraz ochotnicy z 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyli wspólną przysięgę. Było to pierwsze tego typu wydarzenie w województwie świętokrzyskim.

- Przysięga wojskowa to ważna chwila w życiu każdego żołnierza, ale również ważna chwila dla Wojska Polskiego i całego kraju - zaznacza pułkownik Paweł Chabielski, komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.

- To nie tylko podniosła uroczystość, nie tylko wypowiedziane słowa. Przysięga wojskowa to przede wszystkim akt ślubowania, wyraz patriotyzmu i największego zobowiązania wobec ojczyzny - zaznacza.

Płk Piotr Hałys - dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej przyznaje, że czuł ogromną dumę, obserwując to wydarzenie.

- Jest to przykład integracji rodzajów sił zbrojnych, który na co dzień dajemy na wspólnych ćwiczeniach poligonowych, wsparciu lokalnej społeczności oraz realizując zadania przy granicach wschodnich - mówi.

Słowa roty przysięgi wypowiedział między innymi szeregowy Jakub Stachurka.

- Czułem dreszcz emocji. Była to podniosła chwila. Cieszę się, że mogłem złożyć tak wyjątkową przysięgę - przyznaje.

- Była to wzruszająca uroczystość - podkreśla wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.

- Żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, czyli ci, którzy bronią państwa polskiego za granicą przysięgali razem z tymi, którzy bronią kraju. Przysięga to szczególny moment, w którym żołnierze w pełni stają się żołnierzami - mówi.

- To przełomowa chwila, ponieważ do tej pory te dwie formacje osobno składały przysięgi - zauważa senator Jarosław Rusiecki z PiS, szef Senackiej Komisji Obrony Narodowej.

- Dziś odbyła się jedna przysięga, tak jak jest jedna armia i jedne siły zbrojne. Czuję dumę, że siły zbrojne rozwijają się pod względem osobowym - podkreśla.

- Dziś przypominałem sobie swoją przysięgę sprzed 30 lat - mówi senator PiS Krzysztof Słoń.

- To zawsze dla młodego człowieka ogromne i wzruszające przeżycie, ale także przeżycie dla świadków tej uroczystości. Dla nas to też pewność tego, że tradycja i etos polskiego żołnierza nie zaginie - dodaje.

Poseł PiS Agata Wojtyszek wyraża ogromną radość z faktu, że tak wielu nowych żołnierzy chce służyć Rzeczypospolitej. - Obserwując sytuację na granicy z Białorusią, wiemy jak ważne jest to bezpieczeństwo i jak ważne jest to, abyśmy mieli dobrze przygotowanych żołnierzy - zaznacza.

- To piękne wydarzenie z udziałem mieszkańców regionu. Zauważyłem, że były nie tylko rodziny żołnierzy, ale także postronne osoby - mówi wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

- Potrzebne są takie uroczystości, które nas łączą i odsyłają do rzeczy związanych z ojczyzną oraz obronnością - zaznacza.

- Zaszczytem było dla mnie brać udział w tej przysiędze - podkreśla prezydent Kielc Bogdan Wenta.

- Była to duża grupa wojskowych. Należy pamiętać, że dla osób, które dziś wypowiadały słowa przysięgi, był to ważny krok w życiu - dodaje.  

Słowa roty przysięgi wypowiedziało łącznie prawie 200 żołnierzy.

 

Reklama