Wspólne ćwiczenia lotnictwa Polski i Stanów Zjednoczonych

Data publikacji: 17.09.2020 16:09
Autor: Dionizy Krawczyński / Kategoria: Strefa munduru /Źródło: MON
F-16 Jastrząb

F-16 Jastrząb
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Rusza Astral Knight 2020 r. Dziś, 17 września, rozpoczęły się wielonarodowe ćwiczenie Polski i Stanów Zjednoczonych wraz z krajami nadbałtyckimi.

Jest to wspólne, wielonarodowe ćwiczenie z udziałem lotników, żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych współpracujących z armią z Polski, Łotwy, Litwy, Estonii i Szwecji. Astral Knight jest zintegrowanym ćwiczeniem w zakresie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

Szkolenie będzie obejmowało połączenie operacji lotniczych, które będą wspomagane komputerowo. Samoloty uczestniczące w ćwiczeniach to m.in. Air Force F-16 Fighting Falcons, F-15 Eagle, KC-135 Stratotanker, KC-10 Extender, E-3 Sentry i B-52 Stratofortress, a także polskie F-16, SU-22 oraz śmigłowce Mi-17.

Armia USA planuje także wykorzystanie rakietowego systemu ziemia-powietrze PATRIOT. Ćwiczenie ma na celu rozwinięcie i prowadzenie trwałej, regionalnej, zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej architektury, integrację dowodzenia i kontroli, koordynację i interoperacyjność zdolności powietrznych i lądowych.

Astral Knight 20 pozwoli przetestować zdolności dowodzenia misją razem z amerykańskimi siłami powietrznymi w Europie.

Reklama