Wspólne pomysły - wspólna walka o pieniądze

Data publikacji: 25.09.2020 14:05
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
25.09.2020. Podpisanie porozumienia przez pięć samorządów, położonych wzdłuż rzeki Kamiennej. Na zdjęciu (od lewej): Tomasz Kamiński - wójt gminy Tarłów, Joanna Suska - burmistrz Ćmielowa, Lech Łodej - burmistrz Kunowa, Marzena Bernat - wójt gminy Brody i Hubert Żądło - wójt gminy Bałtów

25.09.2020. Podpisanie porozumienia przez pięć samorządów, położonych wzdłuż rzeki Kamiennej. Na zdjęciu (od lewej): Tomasz Kamiński - wójt gminy Tarłów, Joanna Suska - burmistrz Ćmielowa, Lech Łodej - burmistrz Kunowa, Marzena Bernat - wójt gminy Brody i Hubert Żądło - wójt gminy Bałtów
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Opieka nad osobami niepełnosprawnymi i seniorami, ale również wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i sposoby na przyciągnięcie turystów - to sprawy, którym wspólnie chce zająć się pięć samorządów, położonych wzdłuż rzeki Kamiennej.

Gminy ubiegają się o wpisanie ich pomysłów do strategii województwa, aby w nowej perspektywie finansowej UE otrzymywać dofinansowania na planowane inwestycje. Jak mówi burmistrz Kunowa Lech Łodej, jego gmina była inicjatorem tego przedsięwzięcia. W nowej perspektywie finansowej chciałby skupić się na sprawach osób niepełnosprawnych.

- My nastawiamy się na opiekę nad osobami najbardziej potrzebującymi, tzn. seniorami, dziećmi niepełnosprawnymi oraz niepełnosprawnymi dorosłymi. Już po utworzeniu Senior Plus widzimy jak takie inwestycje są ważne - mówi burmistrz Kunowa Lech Łodej.

Podobne plany ma włodarz gminy Tarłów Tomasz Kamiński. Z kolei wójt Bałtowa Hubert Żądło mówi, że w grupie kilku gmin na dłużej będzie można przyciągnąć turystę, ale potrzebne są wspólne działania. Potencjał widzi także w odnawialnych źródłach energii.

- Potencjał w postaci rzeki Kamiennej i młyna oraz jazu wodnego, który jest własnością gminy. W przeszłości była tam elektrownia wodna i jeśli będą środki unijne w nowej perspektywie, to planuję ją ponownie otworzyć - mówi Hubert Żądło.

Dodaje, że wytworzona energia miałaby zostać zagospodarowana m.in. na oświetlenie uliczne. Burmistrz Ćmielowa nie chciała zdradzić konkretnych pomysłów na przyszłą perspektywę finansową, ale zapowiada, że będą skupione wokół seniorów i polepszenia jakości życia w gminie.

- Będziemy nakierowani na seniorów, na życie w stylu „slow”. A za tym idzie także infrastruktura turystyczna - mówi Joanna Suska.

Porozumienie podpisała także gmina Brody. Wójt Marzena Bernat podkreśla, że chciałaby wykorzystać potencjał lasów, które zajmują 70 proc. obszaru gminy.

25.09.2020. Podpisanie porozumienia przez pięć samorządów, położonych wzdłuż rzeki Kamiennej. Na zdjęciu (od lewej): Tomasz Kamiński - wójt gminy Tarłów, Joanna Suska - burmistrz Ćmielowa, Lech Łodej - burmistrz Kunowa, Marzena Bernat - wójt gminy Brody i Hubert Żądło - wójt gminy BałtówFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Reklama