Wspólnym śpiewem uczcili bohaterów bitwy pod Pielaszowem

Data publikacji: 31.07.2021 19:01
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
31.07.2021. Sandomierz. Zamek Królewski. „Wolne śpiewanie”

31.07.2021. Sandomierz. Zamek Królewski. „Wolne śpiewanie”
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W Zamku Królewskim w Sandomierzu odbyło się wspólne śpiewanie powstańczych i patriotycznych pieśni. Wydarzenie zorganizowano z okazji 77. rocznicy bitwy pod Pielaszowem, która była częścią akcji „Burza”.

31.07.2021. Sandomierz. Zamek Królewski. „Wolne śpiewanie”. Na zdjęciu z prawej Anna PrzybyszFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Z obawy o opady deszczu „Wolne śpiewanie” - bo tak nazwano to wydarzenie - przeniesiono je z dziedzińca zamkowego do Sali Rycerskiej. Mieszkańcy Sandomierza oraz turyści nie zawiedli- przybyło wiele osób autentycznie zaangażowanych w śpiewanie. W tym gronie była Grażyna Borkowska z gminy Zawichost, która powiedziała, że nie można wobec tak ważnych rocznic przechodzić obojętnie.

- Czuję się w obowiązku uczcić pamięć żołnierzy, kiedy słyszę, ile osób zginęło w bitwie pod Pielaszowem. Zbyt mało mówią o tym w szkołach, dlatego ku czci tych bohaterów tutaj jestem - stwierdziła.

31.07.2021. Sandomierz. Zamek Królewski. „Wolne śpiewanie”Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Z kolei Anna Królikowska-Hasulak podkreśliła, że takie wydarzenia są potrzebne także ze względu na młodsze pokolenia, aby pokazać im, że warto podtrzymywać pamięć o ważnych wydarzeniach, a także, by młodzi ludzie wzorowali się na zasłużonych postaciach.

31.07.2021. Sandomierz. Zamek Królewski. „Wolne śpiewanie”. Na zdjęciu Andrzej Cebula - regionalista (z lewej) oraz Anna i Jacek PrzybyszowieFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Dyrektor Muzeum Okręgowego z siedzibą w Zamku Królewskim Mikołaj Getka-Kenig  powiedział, że „Wolne śpiewanie” wpisuje się w edukację historyczną i budowanie postaw patriotycznych.

- Poprzez muzykę i śpiew odnoszący się do przeszłości, możemy wyrazić identyfikację z tamtymi dziejami. Obchodzimy rocznicę bitwy pod Pielaszowem, a zarazem wydarzenie ważne dla całej Polski, czyli powstanie warszawskie, ponieważ to wszystko się ze sobą łączy - stwierdził.

31.07.2021. Sandomierz. Zamek Królewski. „Wolne śpiewanie”Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Wspólne śpiewanie poprowadziła Anna Przybysz z mężem Jackiem. W repertuarze znalazły się m.in.: "Warszawianka", "O mój rozmarynie", "Marsz Pierwszej Brygady" i wiele innych.

31.07.2021. Sandomierz. Zamek Królewski. „Wolne śpiewanie”. Zespół Przelaski z ZajeziorzaFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Podobne wiadomości
Reklama