Wstańcie, chodźmy… Wystawa o papieskiej pielgrzymce

Data publikacji: 03.06.2020 16:45
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Kultura
03.06.2020. Kielce. Wystawa o papieskiej pielgrzymce

03.06.2020. Kielce. Wystawa o papieskiej pielgrzymce "Wstańcie, chodźmy ..."
Kielce / Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Wystawę plenerową „Wstańcie, chodźmy… Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski” można oglądać na Skwerze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Ekspozycja powstała z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły.

Forma ekspozycji przybliża osobę i dzieło św. Jana Pawła II oraz atmosferę panującą podczas jego pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny.

Władze PRL pełne obaw zmobilizowały wszystkie swoje siły do „minimalizowania negatywnych skutków” wizyty Jana Pawła II w Polsce. Już w chwili zakończenia pielgrzymki nikt nie miał wątpliwości, że było to wydarzenie, którego skutki będą owocować w następnych dziesięcioleciach”. Przebieg wizyty z wielką uwagą obserwowała prasa zachodnia. Spontaniczne manifestacje wiary i niezależności polskiego społeczeństwa oraz reakcje władz komunistycznych komentowane były jednoznacznie, jako „9 tryumfalnych dni w Polsce”.

Na wystawie zaprezentowano prawie 40 unikatowych fotografii ze zbiorów Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz z archiwum IPN - w większości nigdy wcześniej niepublikowanych. Wynikiem międzynarodowej kwerendy prasowej jest zbiór przywołanych na wystawie artykułów z prasy niemieckiej, włoskiej, holenderskiej, francuskiej i amerykańskiej. Ważnym uzupełnieniem narracji są również fragmenty wypowiedzi przedstawicieli władz komunistycznych na temat pielgrzymki - w okresie przygotowań i po jej zakończeniu.

Wystawa wzbogacona została m.in. fragmentami przemówień Jana Pawła II i dokumentów ukazujących stosunek władz komunistycznych do papieskiej pielgrzymki. Ekspozycja zawiera także QR-kody, za pomocą których można dotrzeć do nagrań papieskich homilii, materiałów reporterskich Radia Wolna Europa oraz wywiadów przygotowanych na potrzeby wystawy.
Ekspozycja można oglądać do 24 czerwca.

Reklama