Wybuch w Leverkusen. Czy jest zagrożenie chmurą toksyn?

Data publikacji: 28.07.2021 15:24
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
27.07.2021. Leverkusen. Wybuch w skupiającym zakłady chemiczne parku przemysłowym

27.07.2021. Leverkusen. Wybuch w skupiającym zakłady chemiczne parku przemysłowym
Fot. SASCHA STEINBACH / PAP/EPA

Powietrze w Polsce, po wybuchu w skupiającym zakłady chemiczne parku przemysłowym w Leverkusen w Niemczech, nie jest zanieczyszczone - uspokaja Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Resort zapewnia, że sytuacja jest stale monitorowana. Do groźnego zdarzenia doszło wczoraj około godz. 10. W wyniku eksplozji zginęły co najmniej dwie osoby, a ponad 30 zostało rannych.

Dziś Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że na stacjach pomiarów jakości powietrza, prowadzonych w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska, nie odnotowano podwyższonych stężeń pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5. Wyjątkiem jest stacja pomiarowa w Gdańsku, na ul. Powstańców Warszawskich, gdzie o godz. 8 odnotowano wysokie stężenie pyłu zawieszonego PM10 wynoszące 145 µg/m3. Nie jest to jednak związane z wybuchem i wyższe stężenie występowało również w dniach poprzedzających wybuch w Niemczech.

Sytuacja może ulec zmianie w zależności od przesuwającej się smugi zanieczyszczeń i występujących warunków meteorologicznych. Bieżące dane pomiarowe jakości powietrza dostępne są na rządowym portalu „Jakość powietrza”.

 

27.07.2021. Leverkusen. Wybuch w skupiającym zakłady chemiczne parku przemysłowymFot. SASCHA STEINBACH / PAP/EPA

Reklama