„Wydobyte z papieru”, na wystawie w Kielcach

Data publikacji: 13.05.2022 13:13
Autor: Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz / Kategoria: Kultura
12.05.2022. Kielce. Wystawa Grzegorza Dudały

12.05.2022. Kielce. Wystawa Grzegorza Dudały "Wydobyte z Papieru" w Galerii Sztuki Współczesnej Oranżeria
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Papierowe wycinanki wypełniły galerię "Oranżeria" w Pałacyku Tomasza Zielińskiego w Kielcach. Została tam otwarta nowa wystawa, pt. "Wydobyte z papieru". Autorem prac jest Grzegorz Dudała - z wykształcenia historyk, archiwista i dokumentalista ochrony zabytków.

Artysta pochodzi ze Szczekocin i tam też pracuje, jako instruktor w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu. Wycinanką artystyczną zajął się, jak sam wspomina około 2013 roku. Początkowo była to amatorska twórczość.

Teraz poświęca temu zajęciu nawet sześć godzin dziennie. Jak mówi, tworzenie wycinanek to świetny sposób na odstresowanie. Artysta zajmuje się głównie wycinankami obrzędowymi, związanymi z kulturą żydowską.

Pasją Grzegorza Dudały jest malarstwo i poezja, wydał pięć tomików  Artysta najczęściej wykonuje wycinanki z jednego kawałka papieru. Zna łacinę i wciąż uczy się języka hebrajskiego, który jest mu potrzebny przy wykonywaniu żydowskich wycinanek obrzędowych. Można je obejrzeć na kieleckiej wystawie, a obok nich znajdziemy też wycinanki - portrety i koguta, od którego zaczęła się nowa pasja.

Reklama