Wyjaśniła się tajemnica historycznej tablicy w Baryczy

Data publikacji: 12.08.2020 12:04
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
28.07.2020. Barycz. Tajemnicza tablica na ścianie Internatu Ośrodka Szkolno-Wychowawczego

28.07.2020. Barycz. Tajemnicza tablica na ścianie Internatu Ośrodka Szkolno-Wychowawczego
Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Zabytkowa płyta, którą budowlańcy odkryli pod tynkiem na ścianie internatu Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Baryczy decyzją konserwatorów pozostanie na swoim miejscu. Po skuciu tynku robotnicy odkryli tajemniczą tablicę. Jak się okazało to zaginiona płyta, z pomnika wzniesionego w latach XX ubiegłego wieku, na pamiątkę ćwiczeń żołnierzy w tym miejscu.

Jak informuje dyrektor ośrodka Jan Słuszniak, kwadratowa płyta z piaskowca zostanie zabezpieczona na ścianie szybą, nie będzie przenoszona w inne miejsce, bo mogłoby to doprowadzić do jej zniszczenia. Tablica zyska też nową ramę i oprawę.

Na płycie widnieje patriotyczna inskrypcja: „Jak głaz ten na barkach naszych, Tak Ciebie Ojczyzno święta Wydźwigniem na szczyt Potęgi Chwały! Kompania Szkolna 74. pułku piechoty. Rocznik 1902”

Jak opisuje dyrektor ośrodka, w 1926 roku w Baryczy powstał poligon szkoleniowy i jedną z pierwszych grup, które testowały nowy obiekt byli żołnierze z Lublińca. Płyta prawdopodobnie była częścią dużego pomnika, który na pamiątkę pobytu wznieśli żołnierze 74. pułku. Monument składał się z wielu głazów, a na największym z nich umieszczona była odnaleziona tablica.

Po kwerendzie można z olbrzymią pewnością stwierdzić, że autorką napisu jest żona jednego z oficerów.

-To Helena Radoszewska z domu Sterne. Była lokalną poetką i żoną jednego z oficerów.

Pułk stacjonował w Baryczy aż do 1939 roku i najprawdopodobniej wtedy płyta została wmurowana w ścianę. Niemcy kazali zniszczyć pomnik, którego była częścią.

28.07.2020. Barycz. Tajemnicza tablica na ścianie Internatu Ośrodka Szkolno-WychowawczegoFot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Reklama