Wyjątkowa szansa na spotkanie z legendarnym dyrygentem

Data publikacji: 24.11.2021 16:00
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Antoni Wit

Antoni Wit
Fot. YotuTube

„Dyrygowanie. Sprawa życia i śmierci” - to tytuł książki, której bohaterem jest maestro Antoni Wit - światowej sławy polski dyrygent. W środę (24 listopada) w Filharmonii Świętokrzyskiej, o godzinie 18.30, odbędzie się spotkanie z tym artystą.

Jacek Rogala, dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej przypomina, że wydarzenie miało się odbyć na początku 2020 roku i maestro był już w Kielcach, ale z powodu pandemii zostało odwołane. Teraz znów zaprasza na spotkanie z człowiekiem niezwykłym.

- Szefem wielu polskich zespołów, np. Orkiestry Polskiego Radia w Krakowie, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach, a w końcu przez długi czas szefem Filharmonii Narodowej w Warszawie - wymienia.

Antoni Wit to profesor dyrygentury Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Dyrygent honorowy Filharmonii Krakowskiej, profesor Honorowy Keimyung University (Korea).W latach 2002-2013 sprawował funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Narodowej w Warszawie. W latach 2013-2018 dyrektor artystyczny Orquesta Sinfónica de Navarra w Pampelunie.

Studiował dyrygenturę u Henryka Czyża w PWSM w Krakowie, ukończył również studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Działalność zawodową rozpoczął jako asystent Witolda Rowickiego w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Po otrzymaniu II nagrody w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Herberta von Karajana w Berlinie w 1971 roku został asystentem patrona konkursu.

Występował niemal we wszystkich ośrodkach muzycznych Europy, Azji, Australii i obu Ameryk. Jego nagrania znajdują się na ponad 200 płytach, które otrzymały liczne nagrody (m.in. Grammy Award 2013 oraz sześć innych nominacji do tej nagrody, Diapason d'Or i Grand Prix du Disque de la Nouvelle Académie, Cannes Classical Award, Choc, cztery polskie Fryderyki). Należy do nielicznego grona artystów na świecie, których płyty sprzedano w łącznym nakładzie niemal pięciu milionów egzemplarzy.

W 2021 roku ukazała się książka „Dyrygowanie. Sprawa życia i śmierci”, którą Antoni Wit napisał wspólnie z Agnieszką Malatyńską-Stankiewicz.

- Będziemy rozmawiać o tym, co w tym tomie się znajduje - zapowiada dyrektor Jacek Rogala.

Środowe spotkanie będzie okazją także zdobycia książki wraz z autografem maestro, natomiast w piątek Antoni Wit poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej. Wstęp na dzisiejsze spotkanie jest bezpłatny. Wejściówki można odebrać w kasie.

Podobne wiadomości
adv adv
Wiadomości
Reklama