Wyjątkowe dożynki diecezji radomskiej w Kałkowie

Data publikacji: 12.09.2021 13:29
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
12.09.2021. Kałków. Dożynki diecezji radomskiej

12.09.2021. Kałków. Dożynki diecezji radomskiej
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

200 bochenków chleba dla uczestników dożynek, kilkanaście wieńców z terenu gminy Pawłów i korowód, w którym jechały traktory i maszyny rolnicze - tak w Kałkowie świętowane są dożynki diecezji radomskiej i gminy Pawłów.

Gmina jest jedną z najbardziej rolniczych wsi na północy województwa, wiele gospodarstwo to nowoczesne przedsiębiorstwa produkujące żywność - podkreślał wójt Marek Wojtas. Dziś czas na świętowanie. W korowodzie dożynkowym, przejechało wiele traktorów i maszyn rolniczych, ale także wozów zaprzężonych w konie.

12.09.2021. Kałków. Dożynki diecezji radomskiejFot. Anna Głąb / Radio Kielce

Na specjalnie przygotowanym traktorze z przyczepą jechał Zygmunt Różycki, uwagę zwracały olbrzymie dynie, którymi, obok kwiatów i zbóż, ozdobiona była przyczepa:

- Dynie wyrosły u sąsiadki. Wszyscy sąsiedzi starali się, aby godnie reprezentować naszą wieś. To zaszczyt jechać w korowodzie, specjalnie na tę okazję czyszczę traktor i przygotowują przyczepę - jest ubrana kwiatami, a ławeczki wyściełane są pasiakami.

Msza święta dziękczynna za zbiory odprawiona została przy ołtarzu polowym w kałkowskim Sanktuarium. Wśród darów ofiarowanych podczas nabożeństwa były kosze z chlebem. Na zakończenie dożynek są one rozdawane uczestnikom.

12.09.2021. Kałków. Dożynki diecezji radomskiejFot. Anna Głąb / Radio Kielce

Starostowie dożynek Małgorzata i Jan Dudzicowie mówili, że dożynki są nieodzownym elementem pracy na roli:

- Dziękujemy za chleb, który jest podstawą na naszym stole, ale też pokazujemy, że rolnictwo jest nowoczesne i że dysponujemy maszynami i sprzętem, który nam pomaga w ciężkiej pracy.

Wieńce dożynkowe przygotowały prawie wszystkie sołectwa z terenu gminy, były też delegacje z NSZZ Rolników Indywidualnych i parafii z terenu diecezji radomskiej.

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Reklama