Wyjątkowe obchody Dnia Dziecka na zamku Krzyżtopór

Data publikacji: 06.06.2021 18:57
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
06.06.2021. Ujazd. Dzień Dziecka na Zamku Krzyżtopór. Na zdjęciu (od lewej): Krzysztof Lipiec - lider świętokrzyskich struktur PiS i Marek Staniek - wójt gminy Iwaniska

06.06.2021. Ujazd. Dzień Dziecka na Zamku Krzyżtopór. Na zdjęciu (od lewej): Krzysztof Lipiec - lider świętokrzyskich struktur PiS i Marek Staniek - wójt gminy Iwaniska
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Dzień Dziecka w duchu średniowiecznego rycerstwa na zamku Krzyżtopór przyciągnął wielu najmłodszych turystów wraz z rodzicami. Spotkanie było okazją do przypomnienia odwiedzającym o ofercie instytucji kultury, jaką jest zamek w Ujeździe.

Dyrektor instytucji, Elżbieta Charymska zauważyła, że można mówić o sukcesie turystycznym.

- Odwiedziło nas mnóstwo gości, widzimy, że dzieci bawią się doskonale, mam nadzieję, że to zarazi je miłością do zabytków, a naszego zamku przede wszystkim - mówiła.

Życzenia dzieciom złożył dzisiaj poseł Krzysztof Lipiec.

- Cieszę się, że jest tu dzisiaj tylu młodych ludzi. Poza zabawą mają okazję poznać to wspaniałe miejsce, jakim jest zamek Krzyżtopór. Przypominam, że jest to pomnik historii, co oznacza, że jest to zabytek najwyższej klasy - mówił poseł.

Największe zainteresowanie młodych ludzi wzbudziły pokazy żonglerki chorągwiami Bractwa Rycerskiego z Nowej Dęby. Jak mówi Robert Lubera, zwyczaj wywodzi się ze średniowiecznych pól bitewnych. Chorążowie w ten sposób porozumiewali się z żołnierzami.

- Nasze Bractwo jako pierwsze w Polsce zaczęło odradzać tę tradycję. Teraz zajmuje się nią jeszcze kilka innych grup. Trening podstawowy trwa przynajmniej dwa lata. Aby występować na pokazach trzeba ćwiczyć około pięciu lat - wyjaśniał.

Odwiedzający mieli okazję poznać także sam zamek, a atrakcje wyraźnie przypadły do gustu gościom.

- Dla dzieci, ale i dla nas to świetna rozrywka, przyjechaliśmy z Dolnego Śląska i bardzo nam się podoba w Świętokrzyskiem - mówili.

Z kolei 9-letni Maksymilian był zachwycony pokazem rycerskim i deklarował, że w przyszłości chce także nauczyć się sztuki żonglowania chorągwiami oraz strzelania z łuku.

Reklama