Wyjątkowe przedmioty w kolekcji koneckiego oddziału PTTK

Data publikacji: 21.06.2020 14:48
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Lampa karbidowa

Lampa karbidowa
Fot. wikipedia

Lampki karbidowe do rowerów, czy turystyczne kuchenki gazowe z ciężkiego metalu. Takie eksponaty m.in. ma w swojej kolekcji konecki oddział PTTK.

Jego prezes Wojciech Pasek przypomina, że karbidówki, to lampki używane w XIX i XX wieku m.in. jako oświetlenie uliczne, ale  były też przydatne turystom. Rozświetlały drogę cyklistom jak małe pochodnie.

- Wsypywało się do pojemnika karbid, czyli potocznie nazywany związek chemiczny acetylenek wapnia. Można było dodać kroplę wody, wówczas ulatniał się łatwopalny gaz. Zapalało się krzesiwem lub zapałką, zamykało szybkę i lampka była gotowa - tłumaczy.

Jak dodaje Wojciech Pasek, popularne niegdyś duże i ciężkie kuchenki turystyczne były dość zawodne. Uruchomienie ich przy silnym wietrze wymagało cierpliwości, o czym sam się przekonał podczas swojej zagranicznej wycieczki na początku lat 90.

- Kiedyś próbowaliśmy odpalić taką kuchenkę. Trwało to półtorej godziny. Dwóch Niemców obserwowało nasze zmagania i kiedy wreszcie rozbłysnął ogień, to wstali i zaczęli nam bić brawo - śmieje się prezes PTTK.

Wojciech Pasek ma również w swojej kolekcji m.in. papierośnicę, w której drewniane klawisze podnosiły do góry wybrany z pudełka papieros lub cygaro.

Tagi do tego wpisu
Reklama