Wyjątkowy jubileusz jednego z najstarszych koni w regionie

Data publikacji: 03.10.2020 18:26
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: Wiktor Taszłow
03.10.2020. Kielce. Urodziny konia Akapit

03.10.2020. Kielce. Urodziny konia Akapit
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Akapit, jeden z najstarszych koni w województwie świętokrzyskim skończył 30 lat i uroczyście obchodził urodziny. Jubilat przyszedł na świat w kieleckim Ośrodku Jeździeckim Magg, gdzie dziś z okazji okrągłej rocznicy jego urodzin odbyła się impreza połączona z zawodami jeździeckimi osób niepełnosprawnych.

Jak mówi Ryszard Mirowski, właściciel konia - Akapit obecnie przebywa na zasłużonej emeryturze, jednak w trakcie swojej kariery, pracował zarówno jako koń sportowy, jak i rekreacyjny. Brał udział także w zajęciach hipoterapii pracując z osobami niepełnosprawnymi.

- Ponadto, Akapit służył także jako koń Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich. Wielokrotnie reprezentował jednostkę na uroczystościach odbywających się w Kielcach jako czołowy koń, który nie bał się huku wystrzałów i salw honorowych - dodaje.

Z wielkim sentymentem o Akapicie mówił także Ireneusz Sobala, który dwukrotnie brał z nim udział w rajdzie konnym imienia majora Hubala.

- Akapit przechodził jednego dnia 80 kilometrów. To były pierwsze moje rajdy, dlatego wspominam je ze szczególnym sentymentem, dzięki niemu mogłem przeżyć niesamowitą historię. Akapit, to świetny koń, dawał sobie radę za każdym razem, nigdy nie sprawiał kłopotów - wspomina.

Podczas dzisiejszej uroczystości nie zabrakło tortu, ale zgodnie z upodobaniami jubilata był on warzywno-owocowy, złożony z marchwi i jabłek.

Wydarzeniu towarzyszyły XX Amatorskie Zawody Jeździeckie Osób Niepełnosprawnych - „Bieg z przeszkodami” oraz konkurs w skokach przez przeszkody dla członków Klubu Jeździeckiego Maag.

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Reklama