Wyjątkowy wigilijny barszcz z Kózek [FILM]

Data publikacji: 24.12.2020 10:13
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu


Fot. KGW Kózki

Karp, pierogi z kapustą i grzybami czy zupa grzybowa to dania, które goszczą na wigilijnych stołach wielu Polaków. Niemal obowiązkowy jest także czerwony barszcz z uszkami. W niektórych zakątkach Polski zastępuje się go jednak barszczem białym. Tak jest m.in. w Kózkach w gminie Skalbmierz.

Justyna Gałka-Mzyk z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich informuje, że biały barszcz zagościł na stołach wigilijnych mieszkańców Kózek około 80 lat temu. Co ważne bez białej kiełbasy, a z dodatkiem koziego sera.

- Dawniej praktycznie w każdym gospodarstwie była koza, stąd też nazwa miejscowości. Z mleka, robiło się ser. Ten ser był wykorzystywany do różnego rodzaju potraw. Barszcz biały był gotowany na zaczynie na bazie żyta - zaznacza.

Zaczyn robiono w glinianym naczyniu. Używano mąki i częściowo zmielonego ziarna żyta. Do tego dodawano cebulkę, czosnek i piętkę chleba. Całość przykrywano i odstawiano w ciepłe miejsce. Po pięciu dniach zakwas był gotowy.

- Następnie przygotowujemy sobie warzywa, najpierw ziemniaki kroimy w kostkę potem marchewkę, pietruszkę, seler i por. To wszystko podsmażamy na łyżce oliwy. Następnie wrzucamy do gotującej się wody. Dodajemy przyprawy takie jak ziele angielskie, liść laurowy, sól, pieprz i gotujemy do miękkości. Następnie zalewamy wcześniej przygotowanym zakwasem i wrzucamy namoczone wcześniej grzybki suszone - najczęściej podgrzybki i gotujemy - mówi.

Na koniec smak podbijamy śmietaną. Po nałożeniu barszczu na talerze dolewamy troszkę oleju rydzowego, następnie dodajemy kozi ser wcześniej pokrojony w kosteczkę i posypujemy lubczykiem świeżym bądź suszonym. Z biegiem lat, gospodynie zaczęły dodawać także groch.

Wigilijny barszcz biały to zupa prosta i szybka w przygotowaniu. 

- Jadłospis kolacji wigilijnej przez lata ulegał zmianie, a popularne niegdyś potrawy odeszły w zapomnienie. Cieszę się, że możemy kultywować tradycje naszych potomków - mówi z kolei Aneta Ochenduszka z Kózek.

- Smak barszczu nieco kwaśny. Warzywa sprawiają, że staje się on jednak łagodniejszy niż tradycyjny barszcz wigilijny. Pewnie wszystko zależy od tego co komu smakuje. Mnie osobiście przypadł do smaku - zaznacza.

Warto dodać, że panie z Koła Gospodyń Wiejskich wystartowały z tą potrawą w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi ''Polska Wieś Smakuje''. Stworzyły film przedstawiając przepis i wyrób barszczu białego z kozim serem i olejem rydzowym.

Reklama