Wypadek, pożar i ranni. Służby w akcji [DUŻO ZDJĘĆ]

Data publikacji: 13.09.2021 16:28
Autor: Paulina Michta / Kategoria: Wiadomości z regionu
13.09.2021. Zalew Adrzejówka. Ćwiczenia: wypadek, pożar, pierwsza pomoc

13.09.2021. Zalew Adrzejówka. Ćwiczenia: wypadek, pożar, pierwsza pomoc
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Strażacy gasili dziś pożar lasu w którym na drzewie zawisł motolotniarz. Na szczęście to były tylko ćwiczenia podczas których ratownicy z powiatu kieleckiego mogli także przetestować umiejętności udzielania pomocy ofiarom wypadku drogowego.

Jak mówi Marcin Nyga, naczelnik Wydziału Operacyjnego Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Kielcach, wrzesień jest miesiącem, gdzie tego typu ćwiczenia organizowane są na terenie wszystkich powiatów.

- Biorą w nich udział drużyny OSP, Państwowej Straży Pożarnej ale także policja i ratownicy pogotowia. Nad przebiegiem tych ćwiczeń czuwał specjalny zespół rozjemców, który oceniał przebieg ćwiczeń. Na tej podstawie przygotują oni raport, a zawarte w nim wnioski posłużą do tego, by wypracować nowe schematy działań, które posłużą edukacji strażaków. Wiadomo, lepiej popełnić błędy podczas ćwiczeń, niż w realnej sytuacji, by w tym boju prawdziwej krwi było jak najmniej - dodaje Marcin Nyga.

13.09.2021. Zalew Adrzejówka. Ćwiczenia: wypadek, pożar, pierwsza pomocFot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Brygadier Mariusz Góra, zastępca komendanta Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Kielcach, dodaje że takie ćwiczenia są okazją do sprawdzenia zgrania jednostek ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.

- Pierwszym epizodem był pożar lasu. Strażacy otrzymali komunikat od Lasów Państwowych, że jest pożar w dwóch obrębach leśnych i należy przeprowadzić działania gaśniczego nie doprowadzając do przedostania się ognia dalej. Tam strażacy mieli za zadanie zbudowanie magistrali wodnej, aby zapewnić odpowiednią intensywność podawania środków gaśniczych i zniwelować pożar - mówi.

Kolejnym wątkiem była kolizja samochodowa, w której obrażenia odniosło kilkanaście osób.

- W tym przypadku chodziło o działania przy użyciu sprzętu ciężkiego, ale głównie o błyskawiczną ocenę sytuacji gdy liczba poszkodowanych jest zbyt duża i musimy natychmiast określić stan zdrowia rannych. Potem należało ich przygotować do transportu medycznego - informuje brygadier.

13.09.2021. Zalew Adrzejówka. Ćwiczenia: wypadek, pożar, pierwsza pomocFot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Ostatnim z elementów była sytuacja, w której służby musiały uratować paralotniarza, który zawisł na 10- metrowym drzewie.

 - W tym przypadku strażacy rozłożyli skokochron i dotarli do poszkodowanego za pomocą drabiny. Każdy ratownik musi być obyty z wysokością, więc dużo ćwiczymy - dodaje strażak.

Potem jest to bardzo pomocne, ponieważ musimy być w gotowości 24h na dobę - wyjaśnia starszy kapitan Marek Dyk, dowódca jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 w Kielcach.

 W ćwiczeniach uczestniczyło ponad 150 osób.

 

 

Reklama