Wypadek? Utrudnienia w ruchu? Informacje na portalu GDDKiA

Data publikacji: 24.05.2021 15:56 / Data aktualizacji: 27.06.2021 12:48
Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: PAP
Nowy serwis internetowy GDDKiA

Nowy serwis internetowy GDDKiA
Fot. GDDKiA

Planujesz dłuższą podróż samochodem po drogach krajowych i chcesz wiedzieć, jakich utrudnień możesz się spodziewać na trasie? Interesują Cię warunki pogodowe lub obrazy z kamer na drogach krajowych? Zauważyłeś uszkodzony element infrastruktury drogowej lub nawierzchni i chciałbyś to zgłosić do najbliższego oddziału GDDKiA?

Te i wiele innych informacji i funkcji są dostępne są pod jednym adresem - drogi.gddkia.gov.pl.

Bezpieczniej, szybciej i wygodniej…

Tymi przymiotnikami możemy opisywać nowoczesne drogi szybkiego ruchu. Ale dlaczego nie zrobić tak wobec serwisu internetowego dla kierowców? Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników GDDKiA uruchomiła serwis dedykowany podróżującym po drogach krajowych. Ma on przede wszystkim stanowić pomoc i źródło informacji dla poruszających się po drogach zarządzanych przez GDDKiA.

Nowy design i nawigacja

Nowoczesny interfejs zapewnia intuicyjne przeglądanie serwisu. Zastosowanie kontrastującej kolorystyki i elementów prowadzących użytkowników do poszczególnych części ułatwia obsługę nie tylko na komputerze, lecz również na urządzeniach mobilnych, takich jak telefony i tablety. To właśnie z tych urządzeń przeważnie korzystamy w podróży. Dzięki zastosowaniu powszechnej już techniki Responsive Web Design (RWD) układ serwisu dostosowuje się do rozmiaru ekranu i okna przeglądarki. Ponadto układ widoczny na urządzeniach mobilnych jest uproszczony, aby ułatwić nawigację wtedy, gdy jest to najbardziej istotne, np. w przerwie na trasie lub gdy szybko potrzebujemy dotrzeć do danej informacji.

Znane w nowym wydaniu

Kluczowym elementem nowego serwisu są mapy. Informacje widoczne na nich dostarczane są bezpośrednio z danych Krajowego Punktu Dostępowego realizowanego w ramach międzynarodowych projektów „Budowa Krajowego Punktu Dostępowego do informacji o warunkach ruchu” (KPD1) oraz „Budowa Krajowego Punktu Dostępowego do informacji o warunkach ruchu 2” (KPD2). Oba projekty, uzyskały dofinansowanie z funduszu CEF (ang. Connecting Europe Facility) w ramach europejskich projektów CROCODILE 1 i CROCODILE 2. Usługa KPD to jednolity w skali kraju punkt dostępowy do danych użytecznych przy tworzeniu serwisów informacji dla podróżnych.

Nowe narzędzia w rękach kierowcy

Zauważyłeś uszkodzony znak, element infrastruktury (bariery, siatki ochronnej) lub ubytek w nawierzchni? Po drodze ekspresowej lub autostradzie porusza się pieszy lub rowerzysta? Zauważyłeś śmieci lub inne przedmioty na drodze, które stanowią niebezpieczeństwo dla użytkowników? Do dyspozycji kierowców jest formularz zgłoszeń drogowych. Zgłoś wszelkiego rodzaju utrudnienia i zdarzenia mające wpływ na bezpieczeństwo na zarządzanych przez GDDKiA drogach krajowych. Takie zgłoszenie trafi bezpośrednio do pracowników Punktu Informacji Drogowej GDDKiA. Po wstępnej analizie zgłoszenie będzie weryfikowane przez patrol terenowy GDDKiA.

Do dyspozycji kierowców jest także formularz dedykowany oznakowaniu na drogach krajowych. To odpowiedź na liczne sugestie i propozycje zmian, jakie wpływają do GDDKiA od użytkowników dróg. Umożliwia on szybkie i proste przekazywanie opinii i uwag dotyczących organizacji ruchu na drogach krajowych zarządzanych przez GDDKiA. Wystarczy wybrać konkretną drogę krajową, dokładnie określić lokalizację i przekazać uwagę dotyczącą np. uszkodzonego znaku lub konieczności uzupełnienia oznakowania. Wszystkie zgłoszenia będą weryfikowane przez GDDKiA i brane pod uwagę podczas monitorowania stanu organizacji ruchu.

Reklama