Wyróżnieni przed rokiem, ale odznaczenia odebrali dopiero teraz

Data publikacji: 23.11.2021 13:27
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
23.11.2021 Kielce. ŚUW. Odznaczenia państwowe dla zasłużonych

23.11.2021 Kielce. ŚUW. Odznaczenia państwowe dla zasłużonych
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Krzyże Zasługi, Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości, a także medale za długoletnią służbę, wręczono we wtorek (23 listopada) w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach.

W sumie odznaczeniami państwowymi uhonorowano ponad 60 osób. Otrzymali je między innymi samorządowcy, strażacy a także działacze opozycji antykomunistycznej.

Jak informuje wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, część odznaczeń została przyznana już w ubiegłym roku, jednak z uwagi na obostrzenia pandemiczne nie udało się zorganizować uroczystości.  Zwracając się do osób wyróżnionych, stwierdził, że są osobami, które mogą być wzorem dla innych.

- Wszyscy jesteście odznaczeni z jednego powodu, dajecie od siebie zdecydowanie więcej niż inni, którzy żyją wokół was. To piękne, że państwo docenia Was w ten sposób. Musimy dbać o to, aby ludzi którzy są wzorem dla innych było jak najwięcej. Otrzymanie odznaczenia państwowego to duży honor - stwierdził.

Za wybitne zasługi dla przemian demokratycznych w Polsce a także działalność na rzecz rozwoju rolnictwa, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został Ireneusz Fatyga. Jak zaznacza, jest to dla niego wielka duma i zaszczyt.

- Jestem bardzo zadowolony, że takie szczęście mnie spotkało. Choć nie ukrywam, że po cichu sądzę, że zasłużyłem na tego typu wyróżnienie. Zwłaszcza w okresie "Solidarności" działałem społecznie. Byłem jednym ze współzałożycieli Solidarności Rolniczej. Organizowaliśmy szereg akcji protestacyjnych, między innymi poprzez blokady dróg upominając się o kwestie rolników - wspomina.

Brązowymi Krzyżami Zasługi odznaczeni zostali m.in. kieleccy radni: Jarosław Karyś i Wiesław Koza , a srebrnym Tadeusz Kozior. Wyróżnienie otrzymali za dotychczasową działalność oraz zasługi dla samorządności.

adv adv
Wiadomości
Reklama