Wyróżnienie dla pasjonata historii

Data publikacji: 05.10.2020 15:20
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
05.10.2020 Starachowice, Wręczenie medalu „In memoria gloria victis

05.10.2020 Starachowice, Wręczenie medalu „In memoria gloria victis". Na zdjęciu: Andrzej Jacek Tarnowski
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Społecznik i regionalista ze Starachowic - Andrzej Jacek Tarnowski został 35. kawalerem medalu „In memoria gloria victis”, przyznawanego przez Klub Historyczny „Rok 1863” osobom, które w szczególny sposób przyczyniły się do propagowania wiedzy o polskich powstaniach narodowych.

Medal można otrzymać jedynie dzięki rekomendacji innego odznaczonego. Tym razem poręczenia dokonał Mariusz Chmiel, prezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Historycznego „Oddział Powstańczy Grot 1863".

05.10.2020 Starachowice, Wręczenie medalu „In memoria gloria victis". Na zdjęciu: Andrzej Jacek TarnowskiFot. Anna Głąb / Radio Kielce

 

Jak mówił, Jacek Tarnowski to i nauczyciel i wzór. Angażuje się w wiele inicjatyw historycznych, spotyka się z młodzieżą, prowadzi rajdy i spotkania. Do tego jest gawędziarzem, bo jak sam odznaczony podkreśla tej pracy nie da się wykonywać na siłę.

- Jest we mnie i poczucie obowiązku i pasja do spotkań z ludźmi. Polem działalności jest Stowarzyszenie Kotyzka, które kultywuje tradycje regionu. Corocznie organizujemy rajd śladami Karola Kality „Rębajły”, bohatera powstania styczniowego. To okazja do nieszablonowego pokazywania historii.

Odznaczenie „In memoria gloria victis” nawiązuje kształtem do orderu wojennego Virtuti Militari, zwieńczonego podwójnym wieńcem dębowym symbolizującym męstwo. Łaciński napis: „in memoria gloria victis” nawołuje do wiecznej pamięci dla chwały zwyciężonych, lecz nie pokonanych. Na rewersie umieszczono daty czterech polskich zrywów: Insurekcji Kościuszkowskiej, Powstania Listopadowego, Wiosny Ludów i Powstania Styczniowego. Łacińska sentencja „dum docemus discimus” przypomina o tym, że „ucząc innych uczymy się sami”.

Klub Historyczny „Rok 1863” powstał w 2017 roku, skupia pasjonatów historii z całego kraju. Swoją działalność skupia przede wszystkim na wydarzeniach zrywów niepodległościowych.

Tagi do tego wpisu
Reklama