Wystawa plenerowa poświęcona Konstytucji 3 Maja

Data publikacji: 03.05.2021 18:29
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Kultura
03.05.2021 Sandomierz. Wystawa plenerowa poświęcona Konstytucji 3 Maja

03.05.2021 Sandomierz. Wystawa plenerowa poświęcona Konstytucji 3 Maja
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu można oglądać wystawę plenerową, poświęconą Konstytucji 3 Maja.

Ekspozycja składa się z 24 plansz.

Zwiedzający mogą zapoznać się z tym, co wpłynęło na kształt Konstytucji: z jednej strony dynamiczny rozwój myśli społecznej i odważne reformy w wybranych dziedzinach życia, z drugiej - trudna sytuacja polityczna wewnątrz kraju i na arenie międzynarodowej.

- Wystawa pokazuje też dumę i radość, towarzyszącą uchwaleniu pionierskiego aktu prawnego, entuzjastyczne reakcje prasy zagranicznej, a także siłę, jaką dawała Polakom pamięć o Konstytucji 3 Maja w czasie zaborów oraz pod rządami komunistów po II wojnie światowej - powiedziała Karolina Gara z działu historycznego Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

Na planszach umieszczono najbardziej charakterystyczne teksty kultury, ilustrujące poszczególne zjawiska: dzieła malarskie i literackie, druki z epoki oraz fotografie.

Wystawa ma charakter edukacyjny i popularyzatorski.

Została przygotowana przez Muzeum Historii Polski w Warszawie oraz Instytut Historii Litwy w Wilnie w języku polskim, litewskim, ukraińskim oraz angielskim. Na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu można ją będzie oglądać przez najbliższe dwa tygodnie. Równolegle prezentowana jest także w Wilnie, a potem odwiedzi kilka miast europejskich.

Reklama