Wznowiono prace przy czterech dużych inwestycjach drogowych

Data publikacji: 01.04.2021 12:31
Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: Marcin Marszałek
15.03.2021. Morawica. Miejsce, gdzie ma przebiegać obwodnica Morawicy

15.03.2021. Morawica. Miejsce, gdzie ma przebiegać obwodnica Morawicy
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Po zimowej przerwie drogowcy wznowili prace przy najważniejszych inwestycjach drogowych w województwie świętokrzyskim.

Jak poinformowała Małgorzata Pawelec-Buras, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, trwa budowa obwodnicy Morawicy w ciągu drogi krajowej nr 73. Jest to czterokilometrowy odcinek drogi, który powstaje w śladzie już istniejącej trasy.

W tej chwili wykonawca jest w trakcie prac nad zachodnią częścią jezdni. W okresie wiosenno-letnim planowane jest rozpoczęcie robót bitumicznych, dokończenie prac przy drogach dojazdowych po stronie zachodniej drogi oraz wykonanie prac towarzyszących, takich jak budowa ekranów akustycznych i sygnalizacji świetlnej.

Do tej pory powstała wschodnia jezdnia obwodnicy. Ukończono także budowę dróg dojazdowych po wschodniej stronie jezdni oraz oddano do użytku kładkę dla pieszych w Bilczy. Zakończenie budowy pierwszego etapu obwodnicy Morawicy jest przewidywane na pierwszą połowę przyszłego roku.

Na ten rok planowany jest także przetarg na kolejne 4 km obwodnicy Morawicy - drugi etap inwestycji. Projekt będzie realizowany w formie projektuj i buduj.

- Będzie to inwestycja biegnąca po nowym śladzie omijająca Morawicę i Wolę Morawicką. Kończymy opracowanie koncepcji programowej i innych formalności związanych z przygotowaniem przetargu - wyjaśnia Małgorzata Pawelec-Buras.

Trwają również prace na odcinku drogi krajowej nr 78 między Kijami a Chmielnikiem. Celem inwestycji jest przebudowanie 10 km trasy. Prace zakładają poszerzenie i wzmocnienie jezdni. Przebudowane zostaną skrzyżowania oraz powstaną nowe drogi dojazdowe. Ponadto powstanie wiadukt nad linią kolejową LHS. Zgodnie z przewidywaniami prace budowlane w tym miejscu powinny być ukończone do końca tego roku.

W ubiegłym roku GDDKiA rozpoczęła także prace nad dokumentacją projektową dla dwóch obwodnic w regionie: Wąchocka, na DK 42, realizowanej w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic oraz Ostrowca Świętokrzyskiego, na DK 9, mającej powstać w ramach programu budowy dróg krajowych.

Prace przy obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego prowadzone są od połowy 2020 r. Wykonawca jest na etapie finalizacji projektu budowy trasy. Na bieżący rok zaplanowano złożenie wniosku o zezwolenie na realizację inwestycji. Po uzyskaniu akceptacji ze strony wojewody rozpoczną się prace w terenie.

W przypadku Wąchocka nadal trwają prace nad projektem inwestycji. W międzyczasie prowadzone są działania przygotowujące miejsce budowy. Teren sprawdzają saperzy i archeolodzy.

Reklama