XVIII wieczny kościół w Zawichoście zostanie wyremontowany

Data publikacji: 07.04.2021 11:34
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
07.04.2021. Zawichost. Kościół Najświętszej Marii Panny

07.04.2021. Zawichost. Kościół Najświętszej Marii Panny
Fot. Picasa / Ewelina Ura-Kamińska/UM w Zawichoście

Prace remontowe w kościele pw. Najświętszej Marii Panny w Zawichoście, pochodzącym z pierwszej połowy XVIII wieku dofinansuje gmina z własnego budżetu. Na ten cel przeznaczono 40 tys. zł, czyli prawie połowę potrzebnej sumy. O pozostałe pieniądze w urzędzie marszałkowskim w Kielcach stara się proboszcz parafii.

Jak powiedziała Katarzyna Kondziołka burmistrz Zawichostu, elewacja kościoła jest bardzo zniszczona, są na niej liczne pęknięcia i odpadający tynk. Widoczne są również zacieki, dlatego w ramach prac, oprócz odnowienia elewacji konieczne jest także wykonanie systemu odwodnienia. Ważna jest także konserwacja płaskorzeźb zdobiących front kościoła oraz tablic pamiątkowych na których są uszkodzenia.

Burmistrz Katarzyna Kondziołka dodała, że dzieje tej świątyni są burzliwe, dlatego tym bardziej jest ona bliska mieszkańcom. 

Obecny kościół Najświętszej Marii Panny wzniesiono na szczątkach starej, romańskiej świątyni, która powstała prawdopodobnie pod koniec XI lub na początku XII wieku. Zawichost był wtedy ważnym ośrodkiem książęcym grodowo-miejskim, znajdowały się tutaj cztery parafie, dla porównania w tym samym czasie w Sandomierzu była tylko jedna parafia św. Jakuba. Następnie kościół był zburzony przez wojska szwedzkie w 1657 roku, a potem zrównany z ziemią podczas najazdu Rakoczego. W XVIII stuleciu odbudowano go jako nową, barokową świątynię.

Decyzję o przekazaniu dofinansowania na remont kościoła podjęła na ostatniej sesji Rada Miasta i Gminy Zawichost.

Reklama