Z kieleckim MPK do Buska i Rakowa

Data publikacji: 28.09.2020 16:31 / Data aktualizacji: 29.09.2020 16:07
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
28.09.2020 Kielce. Autobus nowej linii MPK do Buska-Zdroju

28.09.2020 Kielce. Autobus nowej linii MPK do Buska-Zdroju
Fot. Faustyna Terelak / Radio Kielce

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji uruchomiło dwie nowe linie komercyjne z Kielc do Buska-Zdroju oraz z Kielc do Rakowa. Ich powstanie to odpowiedź na prośby mieszkańców i samorządowców.

Dziś pierwszy kurs do Buska wyruszył o godzinie 4.50 z ulicy Grunwaldzkiej w Kielcach. Łącznie zostało uruchomionych 8 kursów, jednak jeden jest zawieszony, ponieważ o tej samej godzinie wyjeżdża pociąg.

Prezes MPK Elżbieta Śreniawska informuje, że o tę linię zabiegali pasażerowie oraz samorządowcy, w tym Waldemar Sikora, burmistrz Buska-Zdroju.

- Uruchomilibyśmy ją wcześniej, gdybyśmy dostali stosowane zezwolenia z urzędu marszałkowskiego. Jednakże procedury, które były prowadzone od 4 sierpnia, gdy został złożony wniosek, spowodowały że nie mogliśmy ruszyć od 1 września - zauważa.

Prezes dodaje, że linia będzie jeszcze modyfikowana. bilet normalny kosztuje 9 zł 50 gr.

Z kolei pierwszy kurs z Kielc do Rakowa wyruszył z ulicy Grunwaldzkiej o godzinie 7.15. Autobusy będą jeździły także w soboty. Rozkład i ceny biletów dostępne są na stronie internetowej MPK.

 

Kielce, 29.09.2020

 Sprostowanie

W związku z publikacją w dniu 28 września 2020r. w serwisie internetowym Radia „Kielce” artykułu Moniki Miller pt. ,,Z kieleckim MPK do Buska i Rakowa” informujemy, że nie jest prawdą, aby procedury Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach w sprawie wydania zezwolenia na rzecz Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Sp. z o.o. w Kielcach na linię komunikacyjną Kielce – Busko-Zdrój, spowodowały że nie można było jej uruchomić od 1 września br.

Wniosek złożony przez MPK Kielce sp. z o.o. do Urzędu Marszałkowskiego w dniu 4 sierpnia 2020r. zawierał braki formalne, o czym wnioskodawca został poinformowany. W związku z brakiem jego reakcji na nasze uwagi, wniosek musiał pozostać bez rozpatrzenia, zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego i określonymi tam terminami.

W związku z powyższym, decyzja Marszałka Województwa Świętokrzyskiego w sprawie zezwolenia na wykonywanie przez MPK Kielce sp. z o.o. regularnych przewozów w krajowym transporcie drogowym na linii Kielce – Busko-Zdrój nie mogła być wydana na podstawie wniosku z dnia 4 sierpnia 2020 roku.

Jednocześnie informujemy, że przewoźnik powinien uruchomić przewozy na linii Kielce – Busko-Zdrój począwszy od dnia 15 września 2020 roku. W dniu wczorajszym, tj. 28 września br. otrzymaliśmy jednak pismo z Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji sp. z o.o., w którym MPK wyjaśnia, że zawieszenie wynikało z panującej pandemii COVID-19. W związku z tym niezrozumiałe są dla nas informacje, że opóźnienie w uruchomieniu tej linii wynikało z nieuzyskania „stosownych zezwoleń z urzędu marszałkowskiego”.

Agnieszka Kołacz-Sarnowska, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego

Reklama