Z lornetką i kompasem zwiedzają urokliwe zakątki

Data publikacji: 18.06.2021 16:01
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
18.06.2021. Umianowice. Warsztaty edukacyjne dla dzieci

18.06.2021. Umianowice. Warsztaty edukacyjne dla dzieci
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Na Ponidziu, w Umianowicach, trwa cykl warsztatów edukacyjnych, które są świetną zabawą oraz żywą lekcją przyrody. Dzieci, wspólnie z pracownikami Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, w praktyce mogą podziwiać piękno rzeki Nidy, obserwować ptaki i zapoznać się z miejscem występowania gatunków chronionych, m.in. mięczaków, płazów i gadów.

- Zajęcia terenowe pełnią bardzo ważną rolę w edukacji. Uczą posługiwania się lornetką, mapą, kompasem - mówi Dariusz Wiech z Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.

Dodaje, że jednym z tematów jest woda, nasz wspólny skarb.

- Rozmawiamy co może ją zanieczyszczać, dlaczego nie wolno pić wody z rzeki, dlaczego woda jest dla nas tak bardzo ważna – dodaje.  

- Przedstawiamy rośliny, które filtrują wodę, np. oczeret, trzcinę, rzęsę wodną, które są nieocenione przy oczyszczaniu wody. Staram się pobudzić młodzież do tego, by sama stwierdziła, co robić, aby ta woda była czysta, jak ludziom uświadomić konieczność ochrony tego, co jeszcze w tym momencie mamy, a możemy niedługo utracić - mówi.  

Na terenie delty możemy spotkać ok. 175 gatunków ptaków, z czego 140 ma tu gniazda. Często można tu zobaczyć lub usłyszeć żurawi klangor. Beata Bętkowska, specjalista ds. spraw edukacji w zespole Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych informuje, że dzieci poznają zasady odtwarzania populacji gatunków chronionych, takich jak: skójka, kumak nizinny, traszka grzebieniasta czy zatoczek łamliwy. 

18.06.2021. Umianowice. Warsztaty edukacyjne dla dzieciFot. Marta Gajda / Radio Kielce

- Mam ze sobą muszle małż, żeby dzieci mogły na żywo zobaczyć te organizmy. Dodatkowo, jak przyjeżdżamy do siedziby w Krzyżanowicach, uczniowie staną oko w oko z żółwiem błotnym. Taka nauka przez zabawę - mówi.

- Zwykła lina pełni rolę rzeki. Widać jej zakola i meandry. Zabawa w przeciąganie liny sprawia, że dzieci mają możliwość zobaczyć, że tak m.in. wygląda regulacja rzeki przez ludzi - dodaje Beata Bętkowska. 

Dzieci dowiadują się także, dlaczego nie można zbierać roślin z miejsc, w których naturalnie występują, dowiadują się o roli drapieżnych ważek w obniżeniu populacji komarów jak rozpoznać tropy zwierząt. Poznają też gatunki, które posłużą do odtwarzania łęgu w Umianowicach, takie jak: kalina, topola czy trzmielina. Najmłodsi ze szkoły podstawowej w Bilczy podkreślają, że bez przyrody i ptaków byłoby smutno i szaro. 

Już w przyszłym roku warsztaty będą organizowane w nowo wybudowanej siedzibie ośrodka edukacji w Umianowicach, gdzie dodatkowo będzie można podziwiać akwarium o pojemności 24 tys. litrów, w którym zobaczymy gatunki żyjące w Nidzie, tabun koników polskich, stado krów itp. Będą to dwudniowe warsztaty, podczas których będzie można przyrodę w nocy.  

Warsztaty, na które zostało zaproszonych 12 placówek oświatowych z naszego województwa zaczęły się 8 czerwca, a kończą się 23 czerwca.  

Reklama