Za wynajęcie kieleckich Orlików trzeba zapłacić

Data publikacji: 10.06.2021 12:30
Autor: Paulina Michta / Kategoria: Wiadomości z regionu
Boisko Orlik

Boisko Orlik
Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce

Miasto wprowadziło opłaty za korzystanie z Orlików dla podmiotów, które chcą tam prowadzić zajęcia. Nowe zasady weszły w życie 1 czerwca.

Dwa boiska zlokalizowane przy ulicy Marszałkowskiej 96 i Jagiellońskiej 90 w Kielcach to obiekty, które powstały w ramach programu „Moje boisko - Orlik 20212”. Inwestycja zakładała, że przez 10 lat nie można było za korzystanie z nich pobierać opłat. Ponieważ boiska wymagają konserwacji ratusz zwrócił się do Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu o zgodę na pobieranie opłat od firm oraz grup, które będą chciały rezerwować boiska na wyłączność.

Wiceprezydent Miasta Kielce, Marcin Chłodnicki twierdzi, że osoby prywatne nie muszą się martwić, ponieważ będą zwolnione z uiszczania opłat.

- Wszystkie boiska miejskie pobierają opłaty od szkółek piłkarskich i grup zorganizowanych, które zarabiają na swojej aktywności. Z tego systemu, do tej pory, wyłączone były dwa Orliki, co było dla mnie dziwne. Trzeba mieć świadomość, że pieniądze z tych opłat idą na utrzymanie i renowację obiektów, a to są dość wysokie koszty.

Z opłat zwolnione będą organizacje non-profit, a także grupy prywatne, które będą chciały pograć w piłkę.  

Wiceprezydent dodaje, że "nie ma mowy o tym, by jakaś szkółka piłkarska zarezerwowała sobie obiekt na cały dzień i zablokowała możliwość wejście dla osób, które chcą z niego skorzystać nieodpłatnie".

Dariusz Kisiel, radny Rady Miasta z Prawa i Sprawiedliwości uważa, że dopłacanie do projektów unijnych jest nieuniknione.

- Myślę, że za większość projektów Unii Europejskiej, prędzej czy później, będziemy ponosić koszty. Oczywiście częściowo już to robimy, ponieważ są one zawarte w podatkach, natomiast jeśli ministerstwo dopuszcza możliwość pobierania opłat od grup zorganizowanych, to nikomu nie stanie się krzywda jeśli taką opłatę wniesie.

Problem tkwi w tym, czy te pieniądze będą odpowiednio zabezpieczone i faktycznie pójdą na cele modernizacyjne. Mam jednak nadzieję, że będą to drobne kwoty, które przyczynią się do tego, byśmy mogli dłużej korzystać ze wspólnego dobra - wyjaśnia.

Anna Kibortt, przewodnicząca klubu Wspólne Kielce również popiera wprowadzenie opłat, ponieważ jak mówi, zmniejszy to nakłady budżetu miasta na renowację obiektów sportowych.

- Warto szukać w ten sposób środków, ponieważ opłaty pobrane od przedsiębiorców zostaną przeznaczone na pielęgnację i konserwację boisk - informuje.

Jak poinformował nas Ryszard Mańko, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Kielcach opłaty są zróżnicowane w zależności od pory dnia. Od 8.00 do 19.15 - wynajęcie na godzinę kosztuje 20 zł. Potem do 21.55  opłata wzrasta do 30 złotych.  

W latach 2008-2012 w województwie świętokrzyskim powstały 53 boiska ze sztuczną nawierzchnią typu Orlik.

adv adv
Wiadomości
Reklama