Zabieg lub operacja w szpitalu? Niezbędny test na obecność koronawirusa

Data publikacji: 24.05.2021 14:59
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. Wojewódzki Szpital Zespolony

Kielce. Wojewódzki Szpital Zespolony
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach przypomina pacjentom, którzy oczekują na planowe przyjęcie do placówki, by wcześniej mieli wykonany test na obecność koronawirusa.

Anna Mazur-Kałuża, rzecznik szpitala na Czarnowie, informuje, że zgodnie z zaleceniami wojewody świętokrzyskiego pacjent musi wykonać test dzień lub maksymalnie dwa dni przed przyjęciem do lecznicy.

- Ten test ma wykluczyć ewentualne zakażenie koronawirusem. Zalecenia są podyktowane względami bezpieczeństwa. Obowiązek wykonania testu dotyczy zarówno pacjentów dorosłych, którzy mają wyznaczone planowe leczenie w naszym szpitalu, jak i dzieci, które będą hospitalizowane w Świętokrzyskim Centrum Pediatrii - wyjaśnia Anna Mazur-Kałuża.

Obowiązek ten nie dotyczy osób, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2 w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

- W tym okresie występuje bardzo małe prawdopodobieństwo zarażenia się koronawirusem ponownie. Osoba, która przeszła takie zakażenie w ciągu ostatnich trzech miesięcy, zgłaszając się do szpitala powinna mieć udokumentowaną datę wyniku - dodała Anna Mazur-Kałuża.

Z wykonania testu PCR przed planowanym leczeniem szpitalnym są również zwolnione osoby, które zostały zaszczepione dwoma dawkami przeciw COVID-19 i od tego czasu minęły dwa tygodnie. Osoby te, zgłaszając się do szpitala, muszą mieć przy sobie dokument potwierdzający podanie dwóch dawek szczepienia. O konieczności wykonania testu na obecność koronawirusa powinien pacjenta poinformować lekarz kierujący na planowe leczenie.

Reklama