Zabytki czy przychodnia? Co wybiorą radni Końskich?

Data publikacji: 29.09.2020 10:50
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
29.09.2020. Końskie. Park miejski. Glorietta

29.09.2020. Końskie. Park miejski. Glorietta
Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Gmina Końskie chce odzyskać i wyremontować zabytki z zespołu parkowo-pałacowego, które obecnie należą do właścicieli NZOZ Południowa. Spółka zarządzająca przychodnią gotowa jest oddać nieruchomość z zabytkami w zamian za budynek przychodni, który z kolei jest we władaniu gminy.

Część radnych uważa wymianę za nieopłacalną, ponieważ dzierżawa budynku to stały przychód do budżetu gminy.

Nieruchomość, na której znajdują się dwie zabytkowe kamienice i Glorietta, czyli charakterystyczna budowla w parku z patriotycznym orłem na sklepieniu wyceniono na ponad 1,5 mln zł.

Z kolei działka z przychodnią kosztuje 3,5 mln złotych. Właściciele przychodni gotowi są na wymianę gruntów oraz dopłatę 2 mln zł.

Radny Wiesław Malicki twierdzi, że gmina nie powinna pozbywać się nieruchomości, która przynosi dochody.

- Z tytułu dzierżawy gmina miesięcznie otrzymuje 27 tys. złotych, co w skali roku daje ponad 300 tys. zł - wylicza.

Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich podkreśla, że dzięki funduszom, jakie gmina pozyskała na rewitalizację miasta można wyremontować zabytki, które miały znaczenie w kształtowaniu świadomości narodowej.

- Pod orłem Glorietty spotykano się, aby uczcić Konstytucję 3 Maja, kiedy Polski nie było na mapie. Miała wielkie znaczenie w utrzymaniu świadomości narodowej. Pamiętajmy, że funkcją gminy nie jest zarabianie pieniędzy, a zapewnianie funkcji publicznych. To zobowiązanie moralne - mówi burmistrz.

Radni Wiesław Malicki i Ernest Kruk uważają, że gmina powinna renegocjować umowę ze spółką i kupić zabytki bez pozbywania się przychodni. Burmistrz informuje, że gminy obecnie nie stać zarówno na zakup, jak i remont zabytków, a wymiana z dopłatą zapewnia odzyskanie nieruchomości i ich remont.

Podczas dzisiejszej sesji rady miejskiej radni podejmą lub odrzucą uchwałę, która zakłada wymianę nieruchomości.

Reklama