Zabytki wzięły górę

Data publikacji: 29.09.2020 13:59
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
29.09.2020. Końskie. Park miejski. Glorietta

29.09.2020. Końskie. Park miejski. Glorietta
Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Po burzliwej dyskusji podczas sesji w Końskich radni zadecydowali o nabyciu od właścicieli NZOZ Południowa zabytków zespołu parkowo-pałacowego w tym Glorietty oraz kamienic. Charakterystyczna budowla w parku z patriotycznym orłem na sklepieniu zostanie wyremontowana w ramach rewitalizacji miasta.

Właściciele przychodni otrzymają od gminy budynek przy ul. Południowej, gdzie świadczona jest podstawowa opieka medyczna. Przez 16 lat spółka dzierżawiła budynek i nie mogła w pełni realizować remontów, dlatego zaproponowała gminie wymianę nieruchomości.

Jak podkreślał podczas sesji rady miasta prezes spółki Jacek Wijata, w grę nie wchodziła sprzedaż zabytków jedynie wymiana.

- Budynki nabyliśmy tylko jako zabezpieczenie w sytuacji, kiedy musielibyśmy opuścić obecny budynek przychodni - mówi.

Część radnych będących w opozycji do burmistrza twierdziła, że pozbycie się przychodni, która przynosi około 27 tys. zł przychodu miesięcznie jest nieracjonalne. Radny Wiesław Malicki powiedział, że nabycie zabytków to odpowiedzialność poniesienia wielu kosztów związanych z remontem pod nadzorem konserwatorskim.

- Zabytki to skarbonka, bo musimy wyłożyć miliony na remont - zaznaczył.

Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich przypomniał, że Glorietta ma ogromna wartość historyczną dla miasta i społeczności, a o jej odzyskanie wnioskowała Młodzieżowa Rada Miejska, Rada Seniorów oraz konecki oddział PTTK.

Dyskusja nad tym punktem sesji trwała kilka godzin i zakończył ją formalny wniosek o zakończenie debaty, który radni przegłosowali. Po tym część radnych demonstracyjnie opuściła pomieszczenie obrad, nie przystępując do głosowania uchwały.

Do przychodni NZOZ Południowa zapisanych jest 20 tys. pacjentów.

Podobne wiadomości
Reklama